Menu Close

Užsikrėtusiesiems COVID-19 skirta anketa: patys žmonės raginami prisidėti prie viruso suvaldymo

Greičiau nutraukti viruso plitimą ir išsaugoti daugiau gyvybių – prie šio tikslo gali prisidėti kiekvienas, kuriam patvirtinta koronavirusinė infekcija (COVID-19), savarankiškai užpildęs  anketą ir pateikęs išsamius duomenis, kaip ir kur užsikrėtė, su kuo turėjo didelės rizikos kontaktą. Kuo greičiau žmogus pateiks šią informaciją, tuo greičiau bus izoliuoti su užsikrėtusiuoju bendravę ir kitiems riziką užsikrėsti galintys kelti žmonės, o tai reiškia – stabdomas tolesnis viruso plitimas.

Anketą galima rasti pagal nuorodą https://atvejis.nvsc.lt/.

Šią anketą raginamas užpildyti kiekvienas žmogus, nepriklausomai, ar COVID-19 liga jam patvirtinta atlikus tyrimą, ar diagnozę patvirtintus šeimos gydytojui.

Anketa yra tokia pati, kokią įprastai pildo ir epidemiologinį tyrimą atliekantis specialistas ar savanoris. Tai reiškia, kad užduodami tie patys klausimai – kokiomis aplinkybėmis žmogus užsikrėtė, prašoma nurodyti darbovietes, taip pat vietas, kur žmogus lankėsi, įvertinti turimas sąlygas izoliuotis, apibūdinti jaučiamus simptomus, nurodyti sąlytį turėjusius žmones bei pateikti kitą epidemiologams svarbią informaciją.

Užsikrėtusiesiems skirta anketa – bendras Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC), Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) karių bei savanorių darbas. Ji leis sutrumpinti informacijos gavimo grandinę, o patys anketą pildydami žmonės pateiks tikslesnius duomenis, nes turės daugiau laiko apgalvoti, kur lankėsi, įvardinti daugiau vietų, kur galimai galėjo užsikrėsti, jei tiksliai nežino.

NVSC Kauno departamento vyresniojo patarėjo Aurimo Raulinaičio teigimu, pats svarbiausias anketos tikslas – surinkti informaciją apie užsikrėtimo aplinkybes ir sąlytį turėjusius žmones.

„Savarankiškam pildymui skirta anketa yra identiška tai, kurią pildo užsikrėtusiajam skambinantis specialistas ar savanoris. Skirtumas ir tikriausiai esminis anketos, kurią žmogus gali užpildyti savarankiškai, bruožas – kad žmogus tai gali padaryti jam tinkamu metu, apgalvojęs aplinkybes ir situacijas. Be to, dažnu atveju žmogus tai galės padaryti anksčiau, nei į sistemą pateks informaciją apie užsikrėtimo atvejį, kadangi pats žmogus informaciją visuomet gauna operatyviau. Tai reiškia, kad pagreitės visi kiti procesai, sekantys po to“, – sako A. Raulinaitis.

KASP kariai savanoriai, pastarąsias dvylika savaičių padedantys atlikti epidemiologinę diagnostiką, ragina žmones, kurie susidūrė su virusu, nelikti abejingiems, prisidėti, kad būtų apsaugoti jų artimieji, kolegos ar net visai nepažįstami žmonės.

„Visų mūsų tikslas – išeiti iš šios situacijos greičiau ir pralaimėjus kuo įmanoma mažiau. Anketa, kurią gali užpildyti pats žmogus, neabejotinai tam pasitarnaus. Karių savanorių vardu raginame nepamiršti, jog stabdant viruso plitimą, kiekvieno žmogaus asmeninis indėlis ir pavyzdys įgauna dar didesnę reikšmę, o kartais net gali išgelbėti gyvybę“, – sako KASP Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės karys savanoris srž. Justinas Kauzonas.

Laimono Baliukonio, iniciatyvos „Įveiksime kartu“ rėmėjus subūrusios rinkodaros agentūros „MP agency“ strategijos vadovo teigimu, pandemija yra ta situacija, kurią galima įveikti tik susitelkus. Todėl svarbu, kad kiekvienas šioje kovoje su virusu pradėtume nuo savęs, padarydami tuos mažus, bet reikšmingus nuo kiekvieno mūsų priklausančius žingsnius.

„Ši anketa – labai geras pavyzdys, kaip galime prisidėti prie infekcijos plitimo stabdymo, jei jau atsitiko taip, kad neišvengėme COVID-19. Užpildydami anketą, užtikrinsime, kad žmonės, su kuriais bendravome, greičiau bus informuoti apie turėtą sąlytį, galės nuo rizikos apsaugoti savo artimuosius, kolegas. Kviečiame būti pilietiškiems ir atsakingiems už aplink esančius“, – sako L. Baliukonis.

Anketą užpildyti paprasta, o tiems, kuriems iškils klausimų, pasitarnaus parengtas anketos pildymo vadovas, kuriame nurodyta, į ką žmogus turėtų atkreipti dėmesį.

Savo ruožtu, NVSC dėkoja informaciniams partneriams, kurie prisideda prie informacijos apie galimybę savarankiškai pildyti anketą skleidimo.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija

Skip to content