Menu Close

Skanu, sotu ir sveika. Kaip pagaminti?

Lapkričio 18 dieną Plungės rajono savivaldybės  visuomenės sveikatos biuro iniciatyva Plungės technologijų ir verslo mokykloje vyko ugdymo įstaigų virėjoms ir dietistėms, darželių auklėtojoms ir direktorėms, vaikų tėveliams skirti mokymai „Sveikatai palanki mityba“. Patarimais, kaip gaminti maistą skaniai, sočiai ir sveikai dalijosi VšĮ „Tikra Mityba“ direktorė Danguolė Gasparavičienė ir maisto technologijų specialistė Gintarė Karpavičiūtė, kuri specializuojasi sveikatai palankių patiekalų ir produktų receptūrų kūrimu. Dalyvių užsiregistravo tiek, kad teorijos ir praktiniai mokymai vyko visą dieną.
Nuo gruodžio vidurio ugdymo įstaigoms vaikų valgiaraščio nebereikės derinti su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba, tačiau šiose įstaigose būtina užtikrinti vaiko sveikatai palankią mitybą. D. Gasparavičienė pasidalino rekomendacijomis, ką, kaip ir kiek valgyti, o G. Karpavičiūtė nešykštėjo praktinių patarimų, ką gaminti vaikams, kad būtų išsaugota kuo daugiau organizmui naudingų maistinių medžiagų.
Lektorės atkreipė susirinkusiųjų dėmesį, kad gyvename tukinančioje aplinkoje: daug valgome, mažai judame. Greitas maistas ir jo gamybai naudojami rafinuoti produktai tapo dažnos šeimos kasdienybe. Perkame, kas skanu ir greitai paruošiama, o šios kategorijos produktai toli gražu nėra patys sveikiausi.
Kas trukdo suaugusiam žmogui sveikai maitintis ir gaminti sveikatai palankius patiekalus savo vaikams? Galima išskirti keletą priežasčių: blogi įpročiai šeimoje, žinių apie sveikatai palankų maistą trūkumas, gana agresyvi nesveiko maisto reklama viešosiose erdvėse, per mažas sveikų produktų pasirinkimas. Lektorės rekomendavo atidžiau skaityti perkamo produkto etiketes ir rinktis kuo grynesnius produktus be pridėtinio cukraus (monosacharidų arba disacharidų), druskos, dažiklių, transriebalų. Savaime suprantama, kad sveikesnis kuo mažiau perdirbtas produktas. Gaminant sveikai daug ką lemia ir pasirinktas tausojantis maisto gamybos būdas.
Žmogaus sveikata daug kuo priklauso nuo jo gyvensenos ir mitybos. Žvelgiant per šią prizmę maistas žmogui gali būti ir vaistas, todėl labai svarbu nuo mažumės maitintis subalansuotai, kad dienos racione užtektų visų organizmui reikalingų medžiagų. Renkantis sveiką mitybą lektorės siūlė nepamesti sveiko proto ir produktus be laktozės ar glitimo rinktis tuo atveju, jei vaikas turi alergiją tam tikram produktui.
VšĮ „Tikra Mityba“ specialistės atkreipė dėmesį, jog gaminti valgį vaikams reikia su meile, o patiekalus darželyje patiekti estetiškai. Paprasta košė vaikams daug skaniau atrodys papuošta uoga, smulkintais riešutais ar sėklomis, sriuba ar karštas patiekalas bus daug gardesnis, jei leisite vaikui maistą pasibarstyti žalumynais. Malonūs prisiminimai išliks ilgam.
Vyko ir praktiniai užsiėmimai. Maisto technologijų magistrė G. Karpavičiūtė maisto ruošimo laboratorijoje pristatė keletą sveikų patiekalų receptų ir pakvietė mokymų dalyves pagaminti desertų ir kokteilių.

Plungės rajono savivaldybės administracijos informacija

      

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


× šeši = 36

Skip to content