Vaikų sveikatos išsaugojimas ir elgsenos bei gyvensenos įpročių formavimas yra labai svarbūs ikimokyklinio amžiaus vaikams. Šiame etape jie išmoksta pagrindinių higienos įpročių, mokosi socialinių įgūdžių, skatinami judėti ir aktyviai leisti laiką lauke. Ikimokyklinės ugdymo įstaigos taip pat teikia galimybę vaikams mokytis bendrauti, dalintis ir bendradarbiauti su kitais, kas labai svarbu jų emociniam ir socialiniam vystymuisi. Tai yra esminis laikotarpis, kai formuojasi įpročiai ir įgūdžiai, kurie turi įtakos vaikų sveikatai ir gyvensenos požiūrui ateityje.
Plunges r. sav. visuomenės sveikatos biuras kasmet vykdo ikimokyklinio amžiaus vaikų sveikatos stebėseną. 2023 m. vaikų sveikatos stebėsenos informacinės sistemos duomenimis (VSSIS), Plungės rajono ikimokyklinėse ugdymo įstaigose užregistruoti 1380 0-6 m. amžiaus vaikų. Vaikų pristačiusių formą Nr. E027-1, skaičius siekė 1351, t.y. 97,9 proc. 2023 metų vaikų profilaktinių sveikatos patikrinimų duomenų analizės rezultatai rodo, jog 94,53 proc. vaikų ugdymo veikloje gali dalyvauti be apribojimų. 5,47 proc. vaikų šeimos gydytojai nurodė bendrąsias rekomendacijas. Pritaikytas maitinimas buvo paskirtas 1,9 proc. vaikų.
Remiantis 2023 m. profilaktiniais dantų ir žandikaulių patikrinimų duomenimis, nustatyta, kad vaikams augant didėja ėduonies paplitimas. Ėduonies intensyvumas yra vienas reikšmingiausių rodiklių kalbant apie burnos sveikatą, jam išreikšti naudojamas KPI indeksas, rodantis K – kariozinių, P – plombuotų ir I – dėl karieso išrautų dantų skaičių. Tarp ikimokyklines ugdymo įstaigas lankančių vaikų šis indeksas 1–3 m. amžius grupėje yra labai žemas, 4 ir 5 m. – žemas, 6 m. – vidutinis. Vaikų, turinčių labai aukštą bendrą (KPI+kpi) indeksą, dalis buvo 1,62 karto didesnė nei šalyje, ir siekė 12,10 proc. arba 164 mokiniai.
Su antsvorio problemomis susiduria 7,96 proc. Plungės r. ikimokyklinio amžiaus vaikų, o 4,06 proc. yra nutukę. Lyginant su praėjusiais metais, per didelį kūno svorį turinčių vaikų dalis išlieka panaši.
Praėjusiais metais tik 0,51 proc. vaikų fizinio ugdymo veikloje dalyvavo su apribojimais (specialiojoje fizinio ugdymo grupėje), like priskirti pagrindinei fizinio ugdymo grupei.
Visuomenės sveikatos specialistai primena, jog vaiko sveikatos patikrinimai padeda laiku diagnozuoti ligas ir sutrikimus bei jų išvengti. Kasmet profilaktiškai tikrinant vaiko sveikatą galima stebėti, ar jo būklė atitinka būdingas jo amžiaus augimo ir vystymosi normas. Nustačius pakitimus, reikia imtis veiksmingų priemonių sveikatos problemoms spręsti.
Su ataskaita galite susipažinti čia
https://infogram.com/statistical-playful-1hnq41o0jkxvk23?live