Menu Close

Paskaita ,,AR GERAI JAUČIUOSI SAVO KŪNE?‘‘ Kulių gimnazijoje ir akademiko Adolfo Jucio progimnazijoje

Tai paskaitos tema, kurią spalio mėnesio eigoje Kulių gimnazijoje ir akademiko Adolfo Jucio progimnazijoje  skaitė mokyklos visuomenės sveikatos specialistė penktų – šeštų klasių mokiniams (atskirai berniukams ir atskirai mergaitėms).

Mokinių sveikata ir sergamumas rodo, kaip aplinka veikia augantį ir bręstantį organizmą, todėl  šios paskaitos aktualumas, kur kalbama apie anatominius skirtumus tarp mergaičių ir berniukų, fiziologines ypatybes, saugius lytinius santykius ir lytiniu keliu plintančias ligas, kelia didelį smalsumą paauglių tarpe.

Paauglystė prasideda sparčiu augimu ir lytiniu brendimu. Hormonų antplūdis sukelia greitos raidos laikotarpį. Šiuo metu išryškėja pirminiai lytiniai požymiai, kartu formuojasi ir antriniai požymiai, t.y. vyriškieji ir moteriškieji bruožai.
Reikia pripažinti, kad jaunimui trūksta žinių tiek apie kūno higieną, tiek apie saugius lytinius santykius ar fiziologinius kūno pokyčius.

Penktokus  stengiausi  supažindinti su iš pažiūros labai elementariais, bet svarbiais dalykais: asmens higiena, vienuolikamečio anatominiais kūno pokyčiais, psichologinėmis brendimo emocijomis…
Daugelis pripažino, kad šiomis temomis kalbasi ir namuose su tėvais. Kita vertus, kartais ir patiems tėvams gal šiek tiek trūksta žinių.
Nors dažniau pasitaiko atvejų, kad šnekant šiomis temomis paaugliai dažniau juokiasi burnas prisidengę delnais (ši paskaita ne išimtis),  lyg ir gėdijasi, nes kalbėti apie tai vis dar atrodo nepatogu. Internete informacijos apstu, tačiau tarp jos yra begalės įvairiausių mitų. Todėl natūralu, kad paaugliui gana sunku atsirinkti, kuri jų yra teisinga. Be to, juk ir daugelis neplanuotų ankstyvame amžiuje nėštumų įvyksta ne iš šventosios dvasios. Klausimas tik, ar jaunimas žino, kaip apsisaugoti?
Tai svarbūs  pasikeitimai vaiko gyvenime, reiškiantys kitokio gyvenimo pradžią. Idealu, kai mergaitės ir berniukai jau būna supažindinti su organizmo brendimo ypatumais, jų laukiančiais kūno pokyčiais ir šią informaciją žino ne iš interneto ar televizijos.

Linkiu, kad tėveliai irgi bendradarbiautų ir rastų laiko intymiam pokalbiui su savo bręstančiu sūnum ar dukra.

 

Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

visuomenės sveikatos specialistė Irena Lapienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


3 × aštuoni =

Skip to content