Menu Close

Kuprinių svėrimo akcijos rezultatai 2019-2020 m.m. Plungės rajono švietimo ugdymo įstaigose

Taisyklinga kūno laikysena – tai išorinio grožio ir vidinės darnos atspindys. Ji sudaro optimalias sąlygas krūtinės ląstos, dubens, galūnių kaulų ir vidaus organų vystymuisi ir veiklai, tačiau kasmetinių vaikų sveikatos profilaktinių patikrinimų duomenys rodo, kad nustatoma vis daugiau vaikų laikysenos sutrikimų. Vienas iš neigiamų veiksnių, lemiančių augančio vaiko esamą ir būsimą sveikatą, – netaisyklinga kūno laikysena. Vaiko augimo periodu dažnai išryškėja griaučių-raumenų sistemos funkcionavimo sutrikimai. Dėl įvairių įgimtų skeleto defektų, nepakankamo fizinio aktyvumo, neracionalios mitybos, nepritaikytų ugdymosi ir poilsio vietų nukenčia griaučių-raumenų funkcinis pajėgumas, vystosi netaisyklinga laikysena. Tad, norint išvengti sveikatos problemų, būtina ankstyva griaučių-raumenų sistemos vystymosi prevencija ir diagnostika.

Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras rugsėjo 23 – 27 dienomis Plungės rajono bendrojo ugdymo įstaigose vykdė kuprinių svėrimo akciją, kurios tikslas- atkreipti mokinių ir jų tėvelių (globėjų) dėmesį į mokyklinės kuprinės svorį ir turinį bei galimą sunkios kuprinės poveikį vaiko sveikatai.

Visuomenės sveikatos specialistės dirbančios mokyklose, pirmiausia pasvėrė vaikus, o po to ir jų kuprines- tuščias ir pilnas. Įvertino, kokį procentą vaiko svorio sudaro jų nešiojamos kuprinės ir konsultavo į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis kuprinę, kaip pasirūpinti savo stuburu ir kuo ilgiau išlaikyti taisyklingą kūno laikyseną.

Kuprinių svėrimo akcijoje dalyvavo 677 3 ir 5 klasių mokiniai. Pasvertos: 3 klasių – 318 kuprinių, 5 klasių – 359 kuprinės. Akcijoje dalyvavo 324 (47,9 proc.) mergaitės ir 353 (52,1 proc.) berniukai.

Moksleiviai neturėtų nešioti sunkesnės nei 10 proc. jų kūno masę viršijančios kuprinės. Pastovus sunkios kuprinės nešiojamas, priskiriamas prie rizikos veiksnių, kurie turi įtakos vaiko nugaros skausmams, stuburo iškrypimui, netaisyklingos laikysenos formavimuisi.

Akcijos metu nustatyta, kad:

  • Vaikų nešiojančių sunkesnes negu 15 proc. jų kūno svorio sveriančias kuprines padaugėjo, lyginant su 2018-2019 m. m. Atitinkamai 6,1 proc. ir 4,4 proc. Dažniau tokias kuprines nešioja akcijoje dalyvavusios mergaitės.
  • 56 proc. akcijoje dalyvavusių mokinių nešioja kuprines, kurių svoris atitinka rekomendacijas, t. y. sveria iki 10 proc. vaikų kūno svorio.
  • 100 proc. akcijoje dalyvavusių vaikų nešiojo kuprines su dviem diržais. Akcijos metu išsiaiškinta, jog 74,4 proc. vaikų, turi kuprines su atšvaitu, t. y. 5,4 proc. daugiau nei 2018-2019 m. m.

Vadovaujantis higienos norma HN 41:2003 „Mokyklinės prekės“, tuščios kuprinės svoris turi būti ne didesnis kaip 700 gramų pradinių klasių moksleiviams ir ne didesnis kaip 1 kg. – vyresnių klasių moksleiviams. Nustatyta, kad 62,9 proc. akcijoje dalyvavusių 3 klasės mokinių kuprinių svoris atitinka šios higienos normos reikalavimus.

 

 

Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


× 4 = aštuoni

Skip to content