Menu Close

Pasaulinė psichikos sveikatos diena

Psichikos sveikatos diena, minima kiekvienais metais spalio 10 d., tai pasaulinė iniciatyva, kuria siekiama didinti informuotumą apie psichikos sveikatos problemas ir skatinti psichikos gerovę. Tai galimybė skleisti žinią apie psichikos sveikatos svarbą, sumažinti stigmą ir paskatinti asmenis kreiptis pagalbos, kai to reikia.

2024 m. Pasaulinės psichikos sveikatos dienos tema yra „Psichikos sveikata visiems: psichikos sveikatos paslaugų stiprinimas“. Ši tema pabrėžia prieinamos ir veiksmingos psichikos sveikatos priežiūros poreikį kiekvienam, nepaisant jo rasės, amžiaus, kilmės ar kitų aplinkybių.

 

Pagrindiniai šių metų akcentai:

  1. Galimybė gauti priežiūrą: pabrėžiama, kaip svarbu, kad psichikos sveikatos paslaugos būtų prieinamos visoms bendruomenėms, ypač pažeidžiamiausioms visuomenės grupėms.
  2. Paslaugų kokybė: pasisakoma už psichikos sveikatos paslaugų tobulinimą, užtikrinant, kad jos būtų pagrįstos įrodymais, kultūriškai jautrios ir pritaikytos individualiems poreikiams.
  3. Bendruomenės parama: skatinamos bendruomenės iniciatyvos, teikiančios paramą ir išteklius, skatinančios aplinką, kurioje asmenys jaustųsi saugūs ieškoti pagalbos.
  4. Prevencija ir informavimas: švietimo apie psichikos sveikatos problemas skatinimas, siekiant sumažinti stigmą ir suteikti asmenims galimybę prisiimti atsakomybę už savo psichikos gerovę.

Šių metų tema siekiama sukurti pasaulinį judėjimą siekiant geresnių psichikos sveikatos paslaugų, pripažįstant, kad psichikos sveikata yra pagrindinė žmogaus teisė.

2022 m. duomenys rodo, jog Lietuvoje 1 iš 8 Lietuvos gyventojų buvo diagnozuotas bent vienas psichikos ir elgesio sutrikimas, tačiau tikėtina, kad tikrasis šių sutrikimų mastas yra dar didesnis. Ligotumas šiais sutrikimais nuo 2016 m. iki 2022 m. padidėjo 28 proc. moterų ligotumas psichikos ir elgesio sutrikimais yra apie 1,6 karto didesnis nei vyrų. Vis dar jaučiamos pandemijos pasekmės psichikos sveikatai – duomenys atspindi, jog Lietuvoje apie dukart padidėjęs bendras visuomenės streso lygis, išaugęs nerimo, pykčio, liūdesio jausmų paplitimas. Lietuva įvardijama kaip viena didžiausioje rizikoje esančių šalių pagal jaunimo mirtingumo dėl tyčinių susižalojimų (savižudybių) skaičių, kuris kasmet sudaro daugiau nei 20 proc. nuo visų 15–29 metų amžiaus asmenų mirčių. Jaunų žmonių psichikos sveikatos statistika atskleidžia, jog Lietuvoje kelis kartus per savaitę sveikatos sutrikimus jaučia 50 proc. merginų ir 27 proc. penkiolikmečių vaikinų, jie patiria daug skirtingų emocinių, psichologinių bei socialinių dirgiklių: patiria patyčias arba patys tyčiojosi iš kitų mokymosi institucijose ir internete, jaučia įtampą ir irzlumą, spaudimą dėl krūvio mokykloje ir t.t., o visi šie psichikos sveikatai poveikį darantys dirgikliai identifikuojami ir jaunesnėse amžiaus grupėse, tad analizuojant jaunimo psichikos sveikatos gerinimo priemones ir (ar) prevencines veiklas jos turi būti nukreiptos ir į jaunesnius asmenis. Kalbant apie Plungės rajono savivaldybę stebimas tolygiai didėjantis psichikos ir elgesio sutrikimų skaičius jau penkerius metus tarp kurių didžiausias vaidmuo tenka nuotaikos sutrikimams ypač depresijai 15-29 metų amžiaus kategorijoje.

Kai minime 2024 m. Psichikos sveikatos dieną, kurios tema „Psichinė sveikata visiems: psichikos sveikatos paslaugų stiprinimas“, tai itin svarbus metas apmąstyti visiems prieinamos ir veiksmingos psichikos sveikatos priežiūros svarbą. Ši diena primena apie kolektyvinę atsakomybę stiprinti emocinę sveikatą, mažinti stigmą ir užtikrinti, kad pažeidžiamos visuomenės grupės ir nepakankamai aprūpinti gyventojai gautų jiems reikalingą paramą. Skatindami atvirus pokalbius ir kviesdami asmenis teikti pirmenybę savo psichikos gerovei, galime dirbti kartu kurdami įtraukesnę ir palankesnę visuomenę. Įsipareigokime, kad psichikos sveikata būtų prioritetas ne tik šią dieną, bet ir kiekvieną dieną, kurdami pasaulį, kuriame kiekvienas galėtų gauti reikiamą pagalbą ir stiprinti savo psichikos sveikatą.

Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure teikiamas platus spektras paslaugų apimantis tiek prevencines, tiek intervencines paslaugas, kurios susijusios su fizinės ir psichikos sveikatos gerinimu.

Skip to content