Menu Close

Organizmą reikia stiprinti nuolat!

Imunitetas – tai visuma sistemų ir mechanizmų, padedančių organizmui išsaugoti savo genetinį vientisumą ir unikalumą.  Žmogaus organizmui svetimos medžiagos yra mikrobai, virusai, parazitai, persodinti audiniai ar organai, o taip pat mirusios ar pakitusios organizmo ląstelės. Šios medžiagos yra vadinamos antigenais.

Į mūsų organizmą nuolat su maistu, oru, per mikro įtrūkimus odoje patenka įvairiausi mikroorganizmai, su kuriais kovoja imuninė žmogaus sistema. Žmogaus imuninė sistema yra sudėtingas mechanizmas, apimantis skirtingus organus, ląsteles, neląstelines struktūras ir jų tarpusavio sąveiką. Ji geba atpažinti „savą“ ir „svetimą“, o taip pat turi atmintį, padedančią greičiau susidoroti su antigenu, kuris į organizmą patenka antrą kartą. Todėl suaugusieji ir nebeserga persirgtomis vaikiškomis ligomis. Imuninė sistema dirba nuolatos, kad palaikyti pusiausvyrą ir apsaugoti nuo pavojų  keliančių mikroorganizmų.

Žmogaus imunitetas yra nespecifinis (įgimtas) ir specifinis (įgytas).

Bakterijos ar virusai, besiskverbdami į organizmą, turi nugalėti nespecifinio imuniteto barjerus: gleivinės epitelį, refleksines apsaugines organizmo funkcijas (kosulys, čiaudulys). Jeigu šie barjerai nėra veiksmingi, kovojant su „įsibrovėliu“ įsijungia specifinio imuniteto procesai. Organizme pradeda gamintis T ir B limfocitai. Tai imuninės ląstelės „kariai“, kurie atpažįsta antigeną ir pradeda gaminti antikūnus.
Imuninę sistemą veikia tiek išoriniai, tiek vidiniai veiksniai. Kokie iš jų yra pavojingiausi ir kaip jų išvengti?
Žmogaus imunitetas ima formuotis dar gemalo užuomazgoje motinos gimdoje. Čia  įtakos imunitetui gali turėti mamos ligos nėštumo metu, jos mityba, emocinė savijauta ir stresai, žalingi įpročiai, darbo ir poilsio režimas. Ką tik gimusio kūdikio imunitetą stiprina žindymas krūtimi, tinkama higiena, buvimas gryname ore.

Šaltuoju metų laiku imuninė sistema nusilpsta, bet ligų išvengti galima, vengiant tam tikrų dalykų, kurie silpnina apsaugines funkcijas.

Kas silpnina imuninę sistemą?

– Maistas.  Netinkami mitybos įpročiai: išsekimas, nutukimas, griežtų dietų laikymasis, daržovių ir vaisių trūkumas kasdienėje mityboje. Pavojingas vitaminų A, C, E, D ir mikroelementų:  cinko, geležies, magnio, kalcio trūkumas.
– Stresas. Imunitetą labai silpnina ilgalaikis stresas ir nuovargis (fizinis ir emocinis), pervargimas, netinkamas darbo ir poilsio režimas.
– Ligos. Lėtinės infekcinės ligos: pūslelinė, tuberkuliozė, ŽIV, lėtinis virusinis hepatitas ir kt. išeikvoja gyvybinius organizmo resursus, kas sąlygoja imuniteto nusilpimą. Endokrininės sistemos sutrikimai, susiję su skydliaukės ir antinksčių ligomis. Šios ligos lemia medžiagų apykaitos sutrikimus, todėl ir silpnėja imuninė sistema. Pavyzdžiui, dėl cukrinio diabeto žmonės yra linkę dažniau sirgti infekcinėmis ligomis.
– Vaistai.   Imuninei sistemai  neigiamą įtaką daro hormoniniai vaistai, citostatikai, antibiotikai.
– Amžius. Vaikų imuninė sistema dar yra nebrandi, o vyresnio amžiaus žmonės dažnai serga net keletu lėtinių ligų, kurios eikvoja organizmo energetinius resursus ir silpnina imunitetą. Be to bėgant metams, vykstant natūraliems organizmo senėjimo procesams, sumažėja antikūnių aktyvumas organizme, kurie slopina imuninį atsaką organizme, todėl vyresnio amžiaus žmonėms reikia labiau saugotis ir stiprinti imunitetą, kad nesusirgtų infekcinėmis ligomis. Ši pacientų grupė yra  imlesnė infekcijoms. Imunitetui turi įtakos ir genetiniai veiksniai.
Organizmo apsauga reikia rūpintis dar prieš susiduriant su sveikatos problemomis kai  imuninė sistema jau nustekenta. Lengvesnis ir efektyvesnis būdas yra užsiimti prevencija nuosekliai taikant priemones, galinčias sustiprinti organizmo gyvybinį pajėgumą ir tuo pačiu imunitetą.

1. Daugiau judėkite, sportuokite gryname ore. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad reguliarus sportas prailgina net onkologinėmis ligomis sergančiųjų gyvenimą. Pakanka 15 minučių bėgimo per dieną, kad pasijustumėte žvalesnis, stipresni ir sveikesni. Mokslo įrodyta, kad 15 minučių bėgimas sumažina tikimybę susirgti daugeliu ligų ir prailgina žmogaus gyvenimą.
2. Venkite įtampos, o jeigu reguliariai ją patiriate – išmokite atsipalaiduoti. Nervinė įtampa, baimė pakeičia hormonų pusiausvyrą organizme, kas sukelia metabolizmo pokyčius ir įvairių organų sistemų –  tuo pačiu ir  imuninės – veiklos sutrikimus.
3. Išsimiegokite ir sveikai maitinkitės. Miegas yra vienas svarbiausių veiksnių išsaugant stiprią imuninę sistemą, todėl miegui skirkite ne mažiau 8 valandų per parą. O išsimiegojus, pagalvokite apie sveikesnę mitybą. Senoji išmintis sako: „mes esame tai, ką suvalgome“. Svarbu, kad kasdieniniame racione rastųsi žalumynų,  riebių žuvų, turinčių nesočių riebiųjų rūgščių.
4. Paprasti būdai imunitetui stiprinti. Česnakas – stipri antibakterinė, antivirusinė priemonė. Jo reikėtų valgyti kasdien. Ženšenis – jis padeda organizmui įveikti stresą, padidina imuninių ląstelių skaičių taip apsaugodamas nuo mikroorganizmų. Pasirūpinkite kad netrūktų vitaminų A, C, E, D.

Skip to content