Daugeliui infekcinių ligų yra būdingas sezoniškumas – sergamumas jomis padidėja šaltuoju metų laiku. Viena tokių ligų – meningokokinė infekcija, kurios galima išvengti pasiskiepijus. Apie tai praneša Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC).
Meningokokinė infekcija prasideda staiga, primena gripą
Meningokokinė infekcija – reta, tačiau pavojinga bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningoencefalitas (galvos, nugaros smegenų ir jų dangalų uždegimas). Ši liga plinta tik artimo kontakto su sergančiuoju metu (bučiuojantis, valgant iš tų pačių indų, užkratui per seiles ar nosies išskyras patekus į kito žmogaus burną ar nosį). Pirmieji ligos požymiai panašūs į peršalimo – sloguojama, skauda gerklę, pakyla temperatūra. Vėliau atsiranda kiti būdingi simptomai – stiprus galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, odos bėrimai, sprando raumenų sustingimas.
Skiepai – efektyviausia profilaktikos priemonė
Lietuvoje ir Europoje naudojamos vakcinos, kurios apsaugo nuo A, B, C, Y ir W meningokokinės infekcijos tipų. Lietuvoje nuo 2018 m. liepos 1 d. kūdikiai skiepijami nuo B tipo meningokokinės infekcijos. Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių skiepijami 3 mėn., 5 mėn. ir 12–15 mėn. amžiaus kūdikiai.
„Nemokamai Lietuvoje kūdikiai ir vaikai skiepijami pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriuje nustatytas amžiaus grupes, tačiau mokama B tipo meningokokinės infekcijos vakcina gali būti paskiepyti ir vyresni vaikai bei suaugę asmenys“, – atkreipia dėmesį NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė.
Infekcija pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms
Meningokokine infekcija serga įvairaus amžiaus žmonės, tačiau jautresni yra vaikai iki 5 metų amžiaus, vyresni nei 65 metų amžiaus asmenys, taip pat nusilpusį imunitetą turintys asmenys ar asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis.
„Lietuvoje labiausiai paplitęs B tipo meningokokas, tačiau asmenims, keliaujantiems į didelės meningokokinės infekcijos rizikos šalis, svarbu pasiskiepyti ir nuo kitų meningokokinės infekcijos serologinių tipų“, – pataria epidemiologė.
Tėvai ar globėjai, norintys paskiepyti savo vaikus ar pasiskiepyti patys, turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Kitos profilaktikos priemonės
Meningokokinės infekcijos sukėlėjas neatsparus aplinkos poveikiui ir greitai žūsta, todėl patalpas (ypač kur būna daug žmonių) rekomenduojama dažnai vėdinti ir valyti drėgnu būdu. Taip pat svarbu dažnai plauti rankas, laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo.
NVSC informacija