Menu Close

Naujų narkotikų banga kelia pavojų: žmonės net nežino, ką vartoja

,,Šešios sesės“, kurios buvo žinomos dar prieš dešimtmetį, jau seniai yra tik labai maža dalis narkotinių medžiagų, kurios paplitusios juodojoje rinkoje. Tačiau didžiausią pavojų kelia noras kuo pigiau pajusti kuo didesnį poveikį – tuomet vartotojai nebežino, ką iš tikrųjų vartoja, nors jiems atrodo visiškai kitaip. Klinikinės toksikologijos gydytojas Robertas Badaras įvardijo, kad „šešios sesės“ – tai seniai žinomi narkotikai: kokainas, heroinas, amfetaminas, metamfetaminas, LSD ir DMA.

Kai kurių iš šių medžiagų nebeieško ir jas vartojantys. Pavyzdžiui, R. Badaro teigimu, heroino Lietuvoje jau būtų sunku rasti, nes rinką užvaldė kur kas stipresnė sintetinė jo atmaina. Būtent dėl sintetinių priemonių įsigalėjimo narkotikus vartojantys asmenys dažnai nežino, ką vartoja. Net marihuanos įsigiję asmenys gali galvoti, kad jos ir įsigijo, tačiau tai gali būti tik šienas, supurkštas sintetiniais priedais.

Lietuvoje narkotines medžiagas vartoja 11 proc. žmonių, o naujas psichoaktyvias medžiagas iš jų yra bandę tik 1 proc. Naujų medžiagų vartojimas, palyginus su žinomais narkotikais, Lietuvoje nėra didelis. Naujausiais tyrimais, kurie buvo atlikti 2018 metais, tik 12 procentų respondentų pažymėjo, kad apskritai žino, kas yra nauji sintetiniai narkotikai. Iš tų 12 procentų tik dešimtadalis žinojo, kas tai yra, nes kiti vardijo kanapes, amfetaminą, LSD – tai ne naujos medžiagos. Tai rodo, kad žmonės nežino, ką vartoja“. Vartotojai dažnai būna klaidinami – įsigyja esą žinomų medžiagų, nors jos būna paruoštos taip, kad tik imituotų žinomos medžiagos poveikį. „Ta pati žolė būna apipurkšta naujomis sintetinėmis medžiagomis, vadinamais sintetiniais kanabinoidais, kurie imituoja kanapės poveikį. Dažnai vartotojas net nežino, kad jo vartojama žolė nėra žolė, o tik sintetiniais kanabinoidais apipurkštas šienas“. Taip daroma dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, taip paruošti narkotines medžiagas yra kur kas pigiau, antra – jos sukelia stipresnį poveikį. „Vartotojai siekia įsimintinesnio ir stipresnio poveikio, todėl bando naujas medžiagas. O sintetiniai kanabinoidai yra stipresni nei pati kanapė ir sukelia stipresnį poveikį. Nors tas poveikis – nenuspėjamas. Yra šios populiariausios naujausių psichoaktyvių medžiagų rūšys: sintetiniai kanabinoidai, sintetiniai katinonai ir sintetiniai opioidai. Labai dažnai vartotojai, būtent pirkdami žolę, nusiperka sintetinių kanabinoidų sintetinės narkotinės medžiagos ruošiamos įvairiais pavidalais: milteliai, tabletės, skysčiai, purškalai nosiai, pleistrai. Sintetiniai katinonai – tai stimuliantai, kurie imituoja kokaino, amfetamino ar metamfetamino poveikį. Tai daug stipresnės medžiagos ir dažnai tų medžiagų poveikis nėra žinomas.
Sintetiniai opioidai – heroino imitatoriai. „Šios medžiagos yra labai stiprios. Šiuo metu Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) yra fentanilio, arba sintetinių opioidų, epidemija. Lietuvoje epidemijos dar nėra, bet kažkada viskas, kas yra JAV, ateina ir į Lietuvą. Sintetiniai kanabinoidai populiarūs savaitgaliais, svaigintis mėgstančio jaunimo tarpe. Iš  rinkos sintetinės medžiagos išstumia anksčiau vartotas. Viena tokių – heroinas. Šį narkotiką iš rinkos išstūmė sintetiniai  opioidai.

Kyla labai didelė grėsmė, nes sintetiniai opioidai pavojingi tuo, kad jų reikia labai mažų dozių tam, kad būtų sukeltas labai stiprus ar net mirtinas poveikis. Vartojant neaiškias medžiagas kyla didžiulis pavojus perdozuoti, mirtinų atvejų padaugėjo tik Skandinavijos šalyse ir JAV. Lietuvoje tai neužfiksuota. Neįmanoma įvardyti populiariausios narkotinės medžiagos, nes kasmet vienos išnyksta, kitos atsiranda.

Skip to content