Menu Close

Naudokime fejerverkus saugiai!

Artėjant Naujiems metams Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai nori atkreipti dėmesį dėl neatsargaus pirotechnikos priemonių naudojimo.

Pirotechnikos priemones geriau įsigyti specializuotose parduotuvėse, o ne turguje ar internetu. Nenaudokite pirotechnikos gaminių su pažeista pakuote.

Pirotechnikos priemonės skirstomos į tam tikras kategorijas. Galingiausios, didžiausią triukšmą keliančios ir pavojingiausios priklauso 4–5 klasei, o 1–2 klasės yra mažiau pavojingos. Pirotechnikos gaminius galima naudoti tik atviroje teritorijoje, griežtai laikantis saugaus naudojimosi instrukcijos reikalavimų. Dėl neatsargaus pirotechnikos priemonių naudojimo padaryti sužalojimai yra labai pavojingi ir sunkiai gydomi.

Nenorint sugadinti šventės sau ir šalia esantiems būtina tiksliai laikytis naudojimo instrukcijų, kurios būtinai turi būti nurodytos ant visų pirotechnikos gaminių.

Kaip saugiai naudotis pirotechnikos priemonėmis:

 Nesinešiokite jų kišenėse.

 Nežaiskite su jomis.

 Nelaikykite šalia radiatorių, krosnių.

 Nemėtykite, netrankykite.

 Neduokite vaikams vieniems jų leisti.

 Leiskite nuo lygaus, keisto pagrindo.

 Leiskite atviroje teritorijoje, kuo toliau nuo pastatų, automobilių.

 Leisdami tamsoje, pasišvieskite žibintuvėliu.

 Saugokite veidą ir rankas.

 Vienu metu uždekite tik vieną gaminį.

Bengališkosios ugnelės ne ką mažiau pavojingos. Todėl geriau jų nemėtyti, nekabinti ant eglučių, neduoti vaikams į rankas. Mažieji gali bandyti bengališkąsias ugneles užpūsti ir taip nudegti veidą. Fejerverkų keliamas triukšmas dažnai išgąsdina gyvūnus, todėl, kol leidžiami fejerverkai, gyvūnus laikykite namuose.

Jei pirotechnikos gaminys neiššovė:

 Neikite prie jo mažiausiai minutę arba tiek, kiek parašyta instrukcijoje.

 Nebandykite jo ardyti ar uždegti iš naujo.

 Įvykus nelaimei skambinti 112, o iki jai atvykstant suteikite pirmąją pagalbą.

 

Kalbant apie fejerverkus ir po jų naudojimo liekančias atliekas, pravartu vadovautis keliomis taisyklėmis.

  1. Prieš įsigyjant fejerverkus pasvarstykite, ar tikrai juos panaudosite? Namuose per ilgai laikyti pirotechnikos gaminius gali būti ne itin saugu, pasibaigus jų galiojimo terminui jie tampa šiukšle, kurios negalima mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerius.
  2. Įsigydami pirotechnikos gaminį, atidžiai rinkitės, kur ir iš ko jį perkate. Fejerverkus jums parduodantis žmogus turi turėti leidimą, paklaustas informuoti, kokios atliekos turėtų likti panaudojus vieną ar kitą produktą, ar jos lengvai suyrančios. Kuo patikimesnė prekybos vieta ir kuo daugiau informacijos jums suteikiama, tuo saugiau tiek jums, tiek ir jūsų aplinkai.
  3. Kuo paprasčiau, aiškiau – tuo geriau. Kitaip tariant, venkite neaiškios konstrukcijos, abejotinos kokybės fejerverkų. Pirmenybę teikite gaminiams, po kurių likusias atliekas bus saugu ir lengva išrūšiuoti. Kokybiški gaminiai dažniausiai turi aiškias instrukcijas, ką daryti su po produkto panaudojimo likusia produkto pakuote.
  4. Surinkite smulkius medžio, vielos ar plastmasės gabaliukus, išsibarsčiusius aplink šūvio vietą. Tokios atliekos pavojingos dėl galimai aštrių briaunų: gali susižaloti vaikai, šunys ar paukščiai.
  5. Priklausomai nuo atliekų sudėties, reikia nuspręsti, kaip jas rūšiuosite.
  6. Nedeginkite. Viena grubiausių klaidų, kurią galima padaryti tvarkant po pirotechnikos naudojimo likusias atliekas – jų deginimas. Popieriuje, kartone, ant plastmasės ar medžio gali būti likusių smulkių chemikalų dalelių ar net dulkių. Nepaisant nedidelio jų kiekio, tokios medžiagos gali būti itin degios ir sprogios. Fejerverkų liekanų sąveika su ugnimi gali sukelti rimtą gaisrą, sužaloti jus ir aplinkinius.
  7. Nesuveikusių fejerverkų svarbu nepalikti likimo valiai. Tokia atlieka gali privesti prie liūdnos baigties. Prie jos gali prieiti vaikas, užminti praeivis ar pastumti koks smalsuolis. Neužsidegusį ar neiššovusį gaminį reikia panardinti į vandenį, įdėti į maišelį.
  8. Nelikite abejingi. Jei pastebite asmenis, nesutvarkančius atliekų, likusių po jų paleistų fejerverkų, nebijokite jų sudrausminti. Padėkite gamtai patys surinkdami besimėtantį kartoną, popierių ar kitokią liekaną.
  9. Nepiknaudžiaukite. Pravartu žinoti, kad fejerverkus naudojantys, tačiau likusių atliekų nesurenkantys žmonės gali būti sudrausminti ar nubausti pareigūnų. Pažeidus miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisykles, nesurinkus panaudotų pirotechnikos pakuočių, gali gauti įspėjimą arba baudą.

 

Informacija: Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM

Skip to content