Menu Close

Lytiškumo paskaita Plungės Babrungo progimnazijoje

Š. m. lapkričio 21 d., Plungės Babrungo progimnazijoje, Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro JPSPP koordinatorė Monika Šakinė ir psichologė Karolina Sragauskaitė mergaitėms vedė mokymus apie lytiškumą.

Mokymų metu mergaitės supažindintos su stereotipų įtaką ir kaip jiems atsispirti. Išgirdę tam tikrą stereotipą, kuris nurodo, kaip vaikinas ar mergina turėtų elgtis ar ką sakyti, jaunuoliai dažnai nesąmoningai bando tai įgyvendinti. Stereotipai taip pat gali sukelti tokius žalingus padarinius, kaip patyčios ir priekabiavimas lyties pagrindu bei gali varžyti asmens galimybes augti įvairiose srityse. Lyčių stereotipai gali daryti įtaką mūsų priimamiems sprendimams, bei tam, kaip mes kuriame santykius, kaip žvelgiame vieni į kitus. Taip pat, kad tai gali daryti įtaką ir ateityje, kuomet kai kurie žmonės apsisprendžia kurti šeimą – kaip dalinamės savo atsakomybėmis, kaip dalinamės darbais. Kadangi vaikai šio stereotipinio mąstymo išmoksta iš aplinkos, kuri juos supa (tėvai, mokytojai, žaislai, knygos ir kt.), tai ir turi būti ugdymo šaltiniai, kurie pakeičia ir neskatina šio mąstymo. Taigi, siekiant užtikrinti visapusišką vaiko smegenų raidą, tiek berniukams tiek mergaitėms turėtų būti prieinami tokie patys ugdymo metodai bei galimybės.

Paskaitos metu aptarta kokie yra sveiki ir kokie toksiški santykiai. Tam, kad jaunas žmogus gebėtų kurti sveikus, pagarbius ir palaikančius santykius su kitais žmonėmis, jis, visų pirma, turi išmokti kurti (meilės, įsiklausymo, jautrumo ir atsakomybės kupiną) santykį su savimi. Sveiki santykiai gali būti kuriami tik sveikų, visaverčių ir sąmoningų žmonių t. y., jei žmogus neturi gero santykio su savimi, nesugeba gerbti ir mylėti savęs bei savo kūno, jis nesugebės puoselėti meile ir pagarba grįsto santykio ir su kitu. Toksiški santykiai, iš esmės, pasižymi sveikiems santykiams priešingais bruožais: tokiuose santykiuose žmogus nesijaučia saugiai, nesijaučia suprantamas, jo ribos nėra gerbiamos ir t.t.

Kalbant apie santykius, dėmesio rodymą ir priėmimą, pirmiausia su mergaitėmis pakalbėta apie ribas, nes tai – pagrindas, kuris nulems, kaip žmogus „naviguos“ santykiuose, ar sugebės atsilaikyti prieš spaudimą, ar gebės atpažinti bei pasipriešinti nepageidaujamam elgesiui ar atsiklaus sutikimo ir gerbs kito žmogaus ribas. Jaunas žmogus taip pat turi suprasti, kad bet kokiuose santykiuose reikalinga aiški komunikacija – jeigu žmogus sugeba aiškiai pasakyti „Taip“ ir „Ne“, jis ne tik gali apsaugoti save, bet ir suteikia saugumo, patikimumo ir aiškumo kitam žmogui. Juk aiški komunikacija – sveikų santykių pagrindas.

Mokymų metu aptartos apsaugos priemonės ir lytiškai plintančios ligos, taip pat kaip atskirti priekabiavimą nuo filtro. Mergaitės supažindintos su pagalbos galimybėmis susidūrus su trauminėmis patirtimis (netinkama elgsena), lytinio tapatumo klausimais. Aptarta, kad visi turime teisę į „ne“, kad reikia kalbėtis ir girdėti, kritiškai vertinti situacijas, labai svarbi higiena, saugi aplinka, kito žmogaus sutikimas.

Paskaitos pabaigoje aptarti mitai ir faktai apie lytiškumą.

 

Ką daryti, patyrus nemalonius prisilietimus:

1 ŽINGSNIS: pasakyti „ne“, „stop“, „nepatinka, nenoriu“

2 ŽINGSNIS: fiziškai pasišalinti iš pavojingos situacijos, jei nepavyksta – rėkti ar kitaip šauktis pagalbos.

3 ŽINGSNIS: papasakoti patikimam suaugusiajam apie tai, kas įvyko.

 

O jeigu jūs taip pat turite klausimų ar norite sužinoti daugiau apie lytiškumą, visada galite kreiptis į JPSPP koordinatorę ir pasikonsultuoti.

Susisiekite:

koordinatorius@plungesvsb.lt

+37067334028

 

JPSPP koordinatorė Monika Šakinė

 

Skip to content