Išaugus sergamumui COVID-19 Lietuvoje, didėja ir nustatomų protrūkių skaičiai, taip pat daugėja izoliacijoje esančių asmenų. Primename, kad izoliuotis privalo ne tik COVID-19 susirgę asmenys, bet ir kartu su jais gyvenantys asmenys bei asmenys, atvykę iš užsienio šalių, priskirtų raudonai ir pilkai zonai. Taip pat primename pagrindinius izoliacijos principus ir taisykles.
Lietuvoje didėjant sergamumo COVID-19 skaičiams, tebefiksuojami protrūkiai įvairiose srityse – ugdymo, gydymo, socialinės globos, gamybos, prekybos, paslaugų ir kitose. Bendras protrūkių skaičius per pastarąją savaitę išaugo dvigubai, pirmadienio duomenimis, jis viršijo 1700.
Ugdymo įstaigose užfiksuoti 1534 protrūkiai, tai yra beveik tris kartus daugiau nei praėjusios savaitės pradžioje. Didžioji dalis (88 proc.) jų užfiksuota pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo įstaigose. Protrūkiai ikimokyklinio ugdymo įstaigose sudaro apie 11 proc. visų protrūkių. Aukštojo mokslo įstaigose protrūkių neužfiksuota, profesinio ugdymo įstaigose – 3 protrūkiai. Daugiausiai protrūkių užfiksuota Kauno, Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių, Telšių apskrityse. Atkreiptinas dėmesys, kad dauguma protrūkių (96 proc.) yra neskaitlingi, t. y. atvejų skaičius juose neviršija 10.
Toks didelis protrūkių skaičius ugdymo įstaigose siejamas su padidėjusiu sergamumu ir aktyviu mokinių testavimu ugdymo įstaigose.
Protrūkių skaičiai kitose veiklos srityse (gydymo, socialinės globos, gamybos, paslaugų, prekybos ir kt.) svyruoja nežymiai. Tarp sričių, kuriose protrūkių skaičius išliko nepakitęs, paminėtinos prekybos, gamybos įmonės. Mažesnis protrūkių skaičius, lyginant su ankstesne savaite užfiksuotas maisto pramonės, statybų, logistikos ir transporto srityse.
Primename, kad protrūkis – tai staigus užkrečiamųjų ligų išplitimas, apėmęs riboto skaičiaus žmonių grupę ir (ar) ribotą teritoriją, t. y. du ir daugiau tarpusavyje susiję ligos atvejai laiko ir vietos požiūriu.
Kokia yra izoliacijos trukmė?
Šiuo metu izoliuotis dėl COVID-19 privalo asmenys, kuriems liga patvirtinta laboratoriniais tyrimais (PGR arba antigeno testu, atliktu laboratorijoje), taip pat kartu su jais gyvenantys asmenys. Trečia grupė žmonių, kuriems taikoma privaloma izoliacija – keliautojai, t. y. asmenys, atvykę iš užsienio šalių, paveiktų šalių sąraše įtrauktų į raudoną, pilką zoną.
Kartu su COVID-19 sergančiuoju gyvenantys asmenys vadinami sąlytį turėjusiais asmenimis ir jiems privaloma izoliuotis 7 dienas nuo tos dienos, kai susirgusiajam patvirtintas teigiamas PGR tyrimo ar antigeno testo, atlikto laboratorijoje, rezultatas. Išimtis taikoma tiems, kurie persirgo COVID-19 ir nuo teigiamo PGR tyrimo ar antigeno testo, atlikto laboratorijoje rezultato praėjo ne daugiau kaip 90 dienų.
Atvykusiems iš užsienio asmenims izoliacija taip pat trunka 7 dienas (paskiepytiems ir 180 dienų laikotarpiu persirgusiems asmenims izoliuotis nereikia).
Susirgusiems asmenims izoliaciją paskiria gydytojas, todėl gavus teigiamą PGR tyrimo ar antigeno testo, atlikto laboratorijoje rezultatą, būtina kreiptis į savo gydymo įstaigą.
Atkreipiame dėmesį, kad sergantys asmenys namuose turi izoliuotis nuo nesergančių šeimos narių (išskyrus, kai reikia slaugyti sergantį vaiką) – nesilankyti bendrose erdvėse, jeigu tai būtina, bendrauti dėvint medicininę kaukę ar respiratorių, išlaikant ne mažesnį nei 2 metrų atstumą ir kuo trumpiau.
Ar galima palikti izoliacijos vietą?
Izoliacijos metu tiek sergantys, tiek su jais kartu gyvenantys asmenys, tiek iš užsienio atvykę asmenys privalo nepalikti izoliavimo vietos. Visgi yra nustatyta keletas aplinkybių, dėl kurių izoliacijos metu galima išeiti iš izoliacijos vietos.
Sergantiems asmenims yra nustatyti du atvejai, kada galima palikti izoliacijos vietą:
• kai reikia nuvykti į gydymo įstaigą sveikatos priežiūros paslaugoms gauti;
• iš anksto užsiregistravus nuvykti ar nuvežti kartu besiizoliuojantį savimi negalintį pasirūpinti asmenį į mobilųjį atlikti tyrimą.
Tuo tarpu sąlytį su sergančiuoju turėjusiems asmenims bei asmenims, atvykusiems iš užsienio, aplinkybių, dėl kurių galima palikti izoliacijos vietą, sąrašas yra ilgesnis ir apima nuvykimą į gydymo įstaigą ar mobilųjį punktą, artimo žmogaus laidotuvių organizavimą, galimybę nuvežti savimi negalintį pasirūpinti asmenį į gydymo įstaigą ar mobilųjį punktą ir kitas aplinkybes. Visą sąrašą aplinkybių, dėl kurių galima palikti izoliacijos vietą galima rasti:
Sąlytį turėjusiems asmenims čia
Atvykusiems iš užsienio asmenims čia
Izoliacijos metu išeiti pasivaikščioti į lauką, nutolstant ne toliau kaip 1 km nuo izoliavimo vietos ir dėvint veido kaukes ar respiratorius, gali tik sąlytį su sergančiuoju turėję asmenys (t.y. sergančiojo šeimos nariai) ir asmenys, atvykę iš užsienio (raudonai, pilkai zonai priskirtų šalių).
Izoliacijos vietą pakeisti galima tik gavus leidimą
Jeigu izoliuotam asmeniui (sergančiajam, sąlytį turėjusiam šeimos nariui, atvykusiam iš užsienio asmeniui), dėl tam tikrų pagrįstų priežasčių prireikia pakeisti izoliacijos vietą, būtina kreiptis į NVSC ir gauti leidimą. Leidimas suteikiamas tik nuvykti į kitą vietą, kurioje izoliacija tęsiama. Informaciją apie tai, kaip pateikti prašymą dėl leidimo pakeisti izoliacijos vietą rasite čia https://nvsc.lrv.lt/leidimas.
Visi izoliuoti asmenys visą izoliavimo laiką negali priimti svečių (lankytojų), maistu, vaistais ir kitomis būtinomis priemonėmis būtina pasirūpinti nuotoliniu būdu arba paprašyti, kad tuo pasirūpintų kiti (pvz., šeimos nariai, draugai ar kt.), kuriems nėra taikomos izoliavimo priemonės, arba savivaldybės administracija.
Visiems izoliuotiems asmenims į izoliavimo vietą ar iš jos draudžiama vykti viešuoju transportu. Neturint galimybės į mobilųjį punktą nuvykti savo, artimųjų, pavežėjų ar taksi transportu, asmuo dėl pavėžėjimo gali kreiptis į savivaldybės administraciją.
Primename, kad COVID-19 susirgę asmenys privalo užpildyti elektroninę anketą https://atvejis.nvsc.lt ir joje nurodyti kartu gyvenančius asmenis, kurie 90 dienų laikotarpiu nėra sirgę COVID-19.
Daugiau informacijos apie izoliaciją https://nvsc.lrv.lt/visuomenei