Menu Close

„Kahoot“ protmūšis „Ar tau rūpi – TU?“ Plungės akademiko Adolfo Jucio progimnazijoje

2024 m. vasario 27 d. Plungės akademiko Adolfo Jucio progimnazijos mokiniai dalyvavo „Kahoot“ protmūšyje „Ar tau rūpi – TU?“. Protmūšio metu mokiniai atsakinėjo į klausimus apie rūkymo kenksmingumą, neigiamą jo poveikį sau ir aplinkiniams. Visiems dalyviams įteiktos atminimo dovanėlės, kurias įsteigė Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras.

Visai nesvarbu, ar rūkote įprastas cigaretes, ar elektronines: dalyvaujate tokiuose pat kasdieniuose ritualuose, estate priklausomas, nuolat laukiate galimybės parūkyti, o į Jūsų burną, kvėpavimo takus ir kraujotaką patenka tas pats nikotinas. Cigaretės, kokios jos bebūtų, daro didžiulę žalą Jūsų organizmui.

Kaip nikotinas ir kitos medžiagos veikia žmogaus smegenis bei kūną? 

Rūkymas yra vienas iš pagrindinių daugelio plaučių ligų, taip pat ir lėtinės obstrukcinės plaučių ligos, bronchinės astmos ir plaučių vėžio rizikos veiksnių. Rūkomo tabako dūmuose, be nikotino, dar yra iki 400 įvairių kitų medžiagų (dervos, anglies monoksido ir kt.), kurios yra labai kenksmingos žmogaus sveikatai. Deja, žmonės dažnai nesusimąsto apie neigiamas pasekmes savo organizmui, ligų tikimybę, kurios jiems atrodo labai tolimos.

Pradėjus rūkyti iškart juntama daugybė šalutinių poveikių, jaučiami nemalonūs kvėpavimo ir nervų sistemos sutrikimų simptomai: pakilęs kraujo spaudimas, galvos skausmas ir svaigimas, nemiga, nerimas, drebulys, nuovargis, burnos ir gerklės gleivinės sudirginimas, krūtinės skausmas ir spaudimas, sausas kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, peršalimo simptomai, raumenų ir sąnarių skausmas, sutrikęs virškinimas, išsausėjusi oda ir daug kitų neigiamų simptomų. Taip pat rūkymas silpnina uoslę ir skonio pojūtį, blogina klausą, greitina senėjimą – ilgainiui trupa dantys, pagelsta oda. Rūkymas nesiderina su sportu, nes rūkant kraujas blogiau aprūpina organizmą deguonimi. Greitai einant, bėgant ar lipant laiptais rūkančiajam pradeda trūkti oro. Rūkant organizmas gauna ir rūkymo priklausomybę sukeliančio nikotino. Jaunuoliai, pradėję rūkyti ankstyvame amžiuje, turi didesnę tikimybę tapti priklausomais nuo nikotino ir rūkyti būdami suaugę. Jaunam žmogui priklausomybė nuo nikotino išsivysto greičiau nei suaugusiajam, ji gali išsivystyti per kelias savaites, net tada, kai surūkomos tik kelios cigaretės per dieną. Ilgalaikis rūkymas galiausiai lemia įvairių vėžio rūšių, pavyzdžiui, gerklų, plaučių, skrandžio, kepenų, išsivystymą. Su cigaretės dūmais patekęs į organizmą nikotinas veikia galvos smegenyse esančius kvėpavimą ir širdies darbą reguliuojančius centrus. Dėl to padažnėja širdies susitraukimai, pakyla kraujospūdis. Todėl rūkančius žmones tris kartus dažniau ištinka širdies infarktas.

Ar elektroninės cigaretės – geresnis pasirinkimas? 

Jokie alternatyvūs nikotino tiekimo produktai nėra patvirtinti kaip sveikesni ar veiksmingos priemonės, norint mesti rūkyti. Tam trūksta patvirtinančių įrodymų (pvz.: elektroninės cigaretės, kaitinamojo tabako gaminiai). Bet koks rūkymas yra žalingas, todėl žmonės turėtų visiškai mesti rūkyti, o ne ieškoti „sveikesnių“ alternatyvų.

JPSPP koordinatorė Monika Šakinė

Skip to content