Menu Close

Europos imunizacijos savaitė

Balandžio 20–26 dienomis yra minima Europos imunizacijos savaitė, kurios pagrindinis tikslas skatinti vakcinų panaudojimą, siekiant apsaugoti nuo užkrečiamųjų ligų bet kokio amžiaus asmenis.

Šių metų šūkis yra „Vakcinos veiksmingos visiems“ (angl. VaccinesWork for All), o pagrindinis dėmesys skiriamas vakcinoms ir žmonėms, kurie jas kuria, pristato, priima, siekiant apsaugoti visų žmonių sveikatą.

Būtina išlaikyti dideles skiepijimo apimtis

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, siekiant suvaldyti, pašalinti ir išnaikinti vakcinomis valdomas užkrečiamąsias ligas, būtina išlaikyti ne mažesnes kaip 90 proc. vaikų skiepijimo apimtis visoje šalyje ir kiekvienoje savivaldybėje, o nuo tymų ir raudonukės – ne mažesnes kaip 95 proc.

Vakcinacija – viena iš ekonomiškiausių sveikatos priežiūros intervencijų. Daugelio šalių tikslas – padidinti skiepijimo apimtis didinant supratimą apie kiekvieno vaiko poreikį ir teisę būti apsaugotam nuo ligų, kurių galima išvengti skiepijantis.

Vakcinacija prisideda prie visuomenės sveikatos ir gerovės:

  • apsaugo vaikus ir suaugusiuosius nuo ligų, kurios gali turėti rimtų pasekmių sveikatai arba sukelti mirtį;
  • sumažina riziką susirgti įvairioms vėžio formomis;
  • sumažina sveikatos ir švietimo nelygybę;
  • padeda pašalinti atsparumo antibiotikams grėsmę.

Ligų prevencija

  • vakcinacija yra saugus ir efektyvus būdas užkirsti kelią tymams ir šios ligos sukeliamoms rimtoms komplikacijoms;
  • kiekviena mergaitė nusipelno būti paskiepyta nuo žmogaus papilomos viruso (ŽVP), nes nei viena moteris neturėtų kentėti ar mirti nuo gimdos kaklelio vėžio;
  • vaikų skiepijimas nuo raudonukės apsaugo jų būsimus vaikus nuo priešlaikinės mirties ir apsigimimų;
  • vakcinacija nuo hepatito B apsaugo nuo lėtinės ligos ir kepenų vėžio, kurią ir sukelia hepatitas B;
  • poliomielitas – iki šiol egzistuojanti liga pasaulyje, tad mes privalome visi nuo jos skiepytis.

Specialistai primena, kad užkrečiamos ligos kasmet sudaro iki 20 proc. visų registruotų ligų Lietuvoje, o vakcinomis šiandien galime kontroliuoti net 28 ligas. Tad kasmet pasaulyje imunizacijos dėka nuo mirties išgelbėjama nuo 2 iki 3 mln. asmenų.

Minėdami Europos imunizacijos savaitę, specialistai ragina visuomenę ir medikus aktyviau domėtis užkrečiamųjų ligų profilaktika, nepasikliauti kuriamais mitais ir skleidžiama nepagrįsta informacija. Taip pat primenama, jog vakcinacija yra svarbi visoms amžiaus grupėms.

PSO medžiagą, skirta Europos imunizacijos savaitei galite rasti čia

Informacijos šaltinis: www.ulac.lt

Skip to content