Menu Close

Erkės bunda

Erkės bunda- pats aktyviausias pikas kovo – lapkričio mėnesiai, kai temperatūra aukštesnė nei 6 laipsniai.
Erkės atsibunda, kai dirvožemis įšyla iki +5 °C, tai sutampa su tuo metu, kai pasirodo ir pirmosios žibutės, todėl be galo svarbu imtis visų saugumo priemonių lankantis parkuose ir miškuose. Paprastai pirmieji jas pastebi šunų šeimininkai, kai po pasivaikščiojimų ant savo augintinių pamato ant jo ropojančias ar jau įsisiurbusias erkes.
Ne kiekviena erkė gali platinti ligas, tačiau Lietuvoje vis dar stebimas didelis sergamumas Laimo liga ir erkiniu encefalitu. Nuo erkinio encefalito patikimiausiai apsaugo skiepai, nuo Laimo ligos skiepų nėra.
Kaip išvengti erkių?
– Einant į lauką, rekomenduojama dėvėti kuo šviesesnius drabužius taip, kad didesnė kūno dalis būtų pridengta.
– Kelnes sukišti į batus arba į kojines, o palaidinę ar megztinį sukišti į kelnes. Gerai, jei rankogaliai glaudžiai prigludę prie rankų, o apykaklė užsegta.
– Dėvėti gerai priglundančią kepurę ar kitą galvos apdangalą.
– Būnant miške, parke ar sode, vengti sėdėti ar gulėti ant žolės.
– Naudoti repelentus – chemines medžiagas, kurios atbaido erkes.
– Grįžus iš lauko atidžiai apžiūrėti kūną, persivilkti drabužius.

Įsisiurbusią erkę reikia kuo greičiau ištraukti. Erkę patogiausia ištraukti pincetu ar kitomis priemonėmis, suėmus ją, staigiu judesiu, nesukiojant, traukti į viršų. Žaizdelę dezinfekuoti. Jei erkę ištraukus odoje lieka jos kūno dalis, galima bandyti pašalinti. Likus odoje – ją organizmas pats pašalins kaip svetimkūnį. Kalendoriuje pasižymėti erkės įsisiurbimo datą ir mėnesį stebėti savo sveikatos būklę. Atsiradus ligos simptomams, kreiptis į gydytoją.

Skip to content