2018 m. kovo 19 d. Plungės rajone vyko mokslinė konferencija „Priklausomybė –liga“, kurioje dalyvavo garbingi svečiai: renginio iniciatorius Jonas Varkalys, LR Seimo narys, Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos narys; Andrius Navickas, LR Seimo narys, Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos narys; dr. Aušra Širvinskienė, Respublikinio priklausomybių ligų centro direktoriaus pavaduotoja; Vilma Andrejauskienė, Priklausomybių ligų centro Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus vedėja; kunigas „Aš Esu“ bendruomenės vadovas Kęstutis Dvareckas, taip pat Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, savivaldybės gydytoja Oresta Gerulskienė, Visuomenės sveikatos biuro direktorė Daiva Zablockienė, gyd. psichiatras Evaldas Prišmontas bei kt.
Buvo skaitomi pranešimai apie pagalbą asmenims, priklausomiems nuo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, jų gydymą, apie priklausomybių ligų centrus Lietuvoje. Konferencijos dalyviai susipažino su Priklausomybių ligų centro funkcijomis ir gydymo metodikomis, tarpinstitucinio bendradarbiavimo svarba ir vaidmeniu įgyvendinant Priklausomybių prevencijos programą. Vilniaus priklausomybių ligų centro direktoriaus pavaduotojos dr. Aušros Širvinskienės teigimu, priklausomybė nuo alkoholio – lėtinė liga, tokia pat kaip diabetas ar vėžys. O visoms lėtinėms ligoms būdingi etapai: remisija, kurios visi pacientai siekia, ir atkrytis, kai liga vėl sugrįžta. Medikamentai gal ir padėtų išvengti tam tikrų atkryčių, bet reikalinga ir specialistų pagalba, kad pacientas imtų keisti savo įpročius, elgesį, gyvenseną. Pirmiausia asmeniui, negalinčiam pačiam nustoti gerti, centre rekomenduojamas abstinencijos gydymas. Tai medikamentinis, dažniausiai stacionarus gydymas, galintis trukti iki 14 d. Tuo metu valomas organizmas, padedama pacientui pasijusti geriau. Su juo kalbasi psichologas, socialinis darbuotojas, kurie bando motyvuoti, nes dažnas, pasijutęs fiziškai geriau, mano, kad pasveiko ir tolesnė pagalba jam nebereikalinga.
Kitas gydymo etapas – psichosocialinė reabilitacija, kuri trunka 15 d. Jos metu ieškoma, kaip kitaip, be alkoholio, suvaldyti kylančią įtampą, taip pat 28 dienas trunkanti „Minesotos“ programa.
Lietuvoje šiuo metu veikia penki priklausomybių ligų centrai. Anot gydytojos Vilmos Andrejauskienės, jų pakanka, tačiau labiau su šia problema turėtų padėti kovoti pirminio lygmens psichikos sveikatos centrai, kurie šiuo metu dėl vyraujančios stigmos baidosi alkoholizmu sergančių pacientų, nes reikia įdėti daug darbo.
Plungės rajono savivaldybė ėmėsi iššūkio ir Savivaldybės mero Audriaus Klišonio potvarkiu, savivaldybės gydytojos Orestos Gerulskienės ir Visuomenės sveikatos biuro direktorės Daivos Zablockienės iniciatyva buvo sudaryta darbo grupė, kuriai vadovauja Savivaldybės tarybos Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto pirmininkas Algirdas Pečiulis. Plungės rajono savivaldybės tarybos nariams pritarus, 2018 m. vasario 15 d. posėdyje buvo patvirtinta Priklausomybių mažinimo Plungės rajono savivaldybėje 2018 – 2025 metų programa.
Programoje numatyta pirmiausia sutelkti seniūnijų vadovus, socialinius darbuotojus, darbdavius ir jų atstovus, švietimo įstaigų vadovus, NVO ir visus savanorius šiai Programai įgyvendinti. Programoje, be išsamios situacijos analizės Lietuvoje ir Plungės rajono savivaldybėje, numatyti visų aukščiau išvardytų grupių mokymai, kaip stebėti, fiksuoti priklausomybių atvejus, kaip suprasti šios ligos mechanizmą, kokiu būdu kalbėti su priklausomu žmogumi, jo šeimos nariais, darbdaviu, įstaigų vadovais ir t. t.
Visų dalyvavusiųjų, kurių buvo daugiau nei šimtas, buvo noras sužinoti, kaip padėti priklausomybe sergantiems žmonėms ir sau, nes šia liga serga dalis visuomenės (pasekmės: socialinės rizikos šeimos, nenuprausti, nepavalgydinti, nesušildyti mažamečiai vaikai, smurtas artimoje aplinkoje, avarijų pasekmės, kriminaliniai nusikaltimai, alkoholio, narkotinių medžiagų vartojimo rezultatai). Kunigas „Aš Esu“ bendruomenės vadovas Kęstutis Dvareckas pasakojo apie savo asmeninę ir patirtį dirbant priklausomų asmenų reabilitacijoje, apie paramą ir ryšių palaikymą su besigydančio asmens šeima, aktyvaus gyvenimo bendruomeninių namų steigimą, gyvenimo organizavimą, žiniasklaidos savivaldybėje vaidmenį ir kt. Didelis vaidmuo turi būti skiriamas priklausomų asmenų reintegracijai į darbo rinką ir visuomenę, darbdavių vaidmeniui ir jų skatinimui, priklausomų asmenų stebėsenai, ryšio su priklausomais asmenimis palaikymui, gydymo įstaigoms ir savipagalbos grupėms.
Plungės visuomenės sveikatos biuro specialistė Ilona Mockė pristatė pirmus darbo rezultatus, dirbant Priklausomybių mažinimo programoje Plungės rajono savivaldybėje.
Seimo narys Jonas Varkalys, kalbėdamas apie priklausomybių aktualijas ir Programos tikslus, akcentavo, jog tik tinkamai supratus, kas yra priklausomybė, bendradarbiaujant su Visuomenės sveikatos biuro specialistais, seniūnijų socialiniais darbuotojais, darbdaviai gali nukreipti gydyti savo darbuotojus, po to su jais bendrauti ir stebėti jų grįžimą į pilnavertį gyvenimą. Žinant, kad ši liga yra nepagydoma, tačiau laikantis tam tikro režimo, galima sėkmingai ją sustabdyti ir sveikti.
Numatoma, kad jau greitai vyks dar vieni mokymai. Mokymų diena bus skirta švietimo įstaigų vadovams, mokytojams, darbuotojams.