Menu Close

Vandens reikšmė žmogaus organizmui

Minint pasaulinę vandens dieną, kovo – 22-ąją,Senamiesčio mokyklos mokiniai raginami prisiminti vandens svarbą žmogaus organizmui. Ar kada pagalvojote, koks svarbus, nepakeičiamas ir gyvybiškai reikalingas mūsų gyvenimui ir mūsų sveikatai yra vanduo? Žmogus be maisto gali išgyventi kelias savaites ar net mėnesius, tačiau be vandens – vos keletą dienų.

Vanduo – labiausiai paplitęs junginys žemėje Vanduo, kaip ir oras, yra pagrindinis gyvybės ir sveikatos šaltinis. Vandens yra visuose gyvuosiuose organizmuose ir jis būtinas gyvybei palaikyti. Suaugusio žmogaus organizme yra 68 – 70% vandens, iš jo kraujyje – 90%, raumenyse – 75%, kauluose – 28%. Vanduo turi įtakos visiems žmogaus organizmo gyvybiniams procesams. Su jo pagalba vyksta dauguma medžiagų apykaitos reakcijų, kurios užtikrina nenutrūkstamą gyvųjų audinių irimo ir regeneracijos procesą. Beveik visi organizmo cheminiai, fiziologiniai procesai vyksta vandens pagalba. Skystoje vandens terpėje vyksta virškinimo ir maisto įsisavinimo procesai skrandyje ir žarnyne, cheminė medžiagų sintezė organizmo ląstelėse. Vandens pagalba iš organizmo pašalinamos kenksmingos medžiagos. Laiku joms nepasišalinus, žmogus sunkiai apsinuodija. Suaugusiam žmogui kasdien reikia išgerti 8 stiklines vandens.

 Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos parengtą maisto pasirinkimo piramidę, 8 stiklinės vandens per dieną yra gyvybiškai būtinas kiekis, reikalingas ląstelėms, atliekančioms labai svarbias fiziologines funkcijas. Individualų reikalingą išgerti vandens kiekį galite apskaičiuoti žinodami savo kūno svorį.

Norint tiksliai apskaičiuoti reikiamą išgerti vandens kiekį, turite žinoti savo kūno svorį:

Pirmiems 10 kūno kilogramų – 1l vandens.

Antriems dešimt kūno kilogramų – 0,5 l.

Likusiems kūno kilogramams – 20 ml./ 1 kg.

Žmogaus kūnas neturi vandens atsargų, kuriomis galėtų pasinaudoti netekęs daug skysčių, todėl kiekvieną dieną privalome išgerti prarastą vandens kiekį. Su geriamuoju vandeniu mes gauname ir apie pusę reikiamos mineralinių medžiagų paros normos.

5 auksinės vandens gėrimo taisyklės

  1. Atsikėlus ryte išgerkite 1 stiklinę vandens.
  2. 30 min. prieš maisto vartojimą išgerkite 1 stiklinę vandens.
  3. Vartodami maistą negerkite (po valgio negerkite apie 40 min.)
  4. 30 min. prieš miegą išgerkite 1 stiklinę vandens.
  5. Kai norite gerti – gerkite vandenį.

Kokia būtų geros savijautos formulė?

Perskaitę šį straipsnelį, išgerkite stiklinę vandens ir paskatinkite, kad ir Jūsų draugai padarytų tą patį. Tegul tai tampa įpročiu, padėsiančiu išsaugoti gerą nuotaiką ir gerą sveikatą.

 

Pagal sveikatos mokymų ir ligų prevencijos centro rekomendacijas parengė:

Visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Regina Petreikienė

Skip to content