Menu Close

Ūkininkas Rimvydas Šimkus, bendradarbiaudamas su Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuru, jaučių mėsos produkciją paženklino “Rakto skylutė” ženklu

Gerinant gyventojų sveikatą, mitybą bei siekiant sudaryti galimybę atsirasti rinkoje daugiau sveikatai palankesnių maisto produktų, Lietuvoje 2014 m. buvo įsteigta valstybinė nekomercinė sveikatai palankesnių maisto produktų ženklinimo simboliu „Rakto skylutė“ sistema.

Simbolis „Rakto skylutė“ yra Europos Sąjungoje registruotas prekių ženklas, kurį Švedijos Nacionalinė maisto agentūra (ženklo savininkė) leido naudoti Lietuvoje. Šis simbolis naudojamas nuo 1989 m. ir yra plačiausiai paplitęs Europoje tarp panašios paskirties ženklų. Europos Komisija jį laiko pozityviu ir objektyviausiu. Juo žymimi maisto produktai Švedijoje, Danijoje, Norvegijoje, Islandijoje, Šiaurės Makedonijoje ir Lietuvoje. Galimybę jungtis prie šį ženklą naudojančių šalių svarsto ir kitos ES valstybės. Skandinavijoje sergamumas maisto kilmės lėtinėmis ligomis yra mažiausias ES. Šių šalių rinkoje yra jau dešimtys tūkstančių pavadinimų produktų, pažymėtų „Rakto skylutė“ simboliu. Pavyzdžiui, Švedijoje jis naudojamas jau virš 30 metų. Lietuvoje tokių produktų, kurie atitiktų „Rakto skylutė“ simboliu ženklinamiems produktams keliamus reikalavimus, šiuo metu jau yra šimtai.

Specialiu “Rakto skylutė” simboliu siekiama mažinti Lietuvos gyventojų sergamumą širdies ir kraujagyslių, onkologinėmis ligomis, antsvoriu, nutukimu ir antrojo tipo cukriniu diabetu, padėti maitintis sveikiau, nes į produktus dedama mažiau cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, transriebalų, nėra maisto saldiklių, o grūdiniuose produktuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų. “Rakto skylutė” ženklinimas ant produktų padeda vartotojui greitai ir lengvai išsirinkti sveikatai palankesnius produktus iš gausaus produktų asortimento.

Įmonėms naudinga gaminti maisto produktus, atitinkančius „Rakto skylutė“ kriterijus, nes tai padeda:

  1. Saugoti vartotojų sveikatą.
  2. Įsitvirtinti atviroje ir beveik tuščioje sveikatai palankesnių maisto produktų rinkoje.
  3. Turėti pirmenybę tiekti šiuos maisto produktus vaikų ugdymo įstaigoms, gydymo įstaigoms, vaikų ir suaugusiųjų globos įstaigoms.
  4. Gerinti įmonės įvaizdį pristatant save rinkoje atsakingu, sveikatai palankesnio maisto gamintoju.
  5. Eksportuoti produktus į kitas ES šalis (ypač į šiaurės ir Skandinavijos šalis, kuriose šiuo simboliu pažymėtos prekės turi didžiulę paklausą).
  6. Atverti naujas galimybes ieškant naujų receptų ir skonių, kurti naują rinkodarą, parodyti įmonės bei jos gaminamų produktų išskirtinumą, sveikumą bei pozityvų požiūrį į vartotoją.

Sveikatai palankesnius produktus gamina ir Plungės rajono savivaldybės ūkininkas Rimvydas Šimkus, kuris augina limuzinų veislės galvijus, juos perdirba ir prekiauja mėsos gaminiais. Ūkininko mėsinių galvijų smulkinta gryna jautiena atitinka ,,Rakto skylutė” ženklui keliamus kriterijus, t.y. turi riebalų ne daugiau, kaip 10 g/100 g.

Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro paskatintas, ūkininkas Rimvydas Šimkus, pirmasis Plungės rajono savivaldybėje, nedvejodamas sutiko paženklinti ,,Rakto skylutė” ženklu iš jo šeimos ūkyje auginamų jaučių mėsos produktą. Visi norintys gali užsisakyti ir paragauti, ūkininko Rimvydo ,,Rakto skylutė” ženklu pažymėtos gaminamos produkcijos iš jaučių mėsos, susisiekę su juo tel. 8 675 85633, facebook paskyra #simkujauciai arba el.paštu simku.jauciai@gmail.com.

Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia Plungės rajono savivaldybės įmones ir individualius gyventojus, vykdančius maisto produktų gamybą ir norinčius savo produkciją ženklinti ,,Rakto skylutė’’ ženklu, kreiptis tel. 8 670 22926 arba el. paštu plunges.sveikata@plungesvsb.lt.

Esame Rimvydui Šimkui dėkingi už bendradarbiavimą ir tikimės, kad kitus Plungės rajono savivaldybės ūkininkus bei kitų maisto produktų gamintojus, jo pavyzdys paskatins gaminti sveikatai palankesnius produktus. Mes padėsime Jūsų gaminį paženklinti sveikesnio maisto produktus žyminčiu ,,Rakto skylutė” ženklu. JUMS TAI NIEKO NEKAINUOS, o pirkėjas žinos, kad Jūsų pateikta produkcija į rinką yra palankesnė sveikatai.

Skip to content