Kasmet balandžio mėnesį minima Tarptautinė triukšmo supratimo diena. Pasaulio sveikatos organizacija kaip reikšmingiausius triukšmo šaltinius įvardija ausines, vaikiškus žaislus, šventes, automobilių stovėjimo aikšteles, oro uostus, autostradas, pabrėžia pramoninį ir komercinį triukšmą. Ilgalaikis triukšmo poveikis sukelia sveikatos sutrikimus.
Triukšmas veikia ne tik klausą, bet ir visą organizmą. Tokios ligos, kaip hipertonija, opaligė, neurozės, o kartais ir virškinimo sistemos sutrikimai, odos ligos, susijusios su nervų sistemos nusilpimu. Triukšminga darbo aplinka erzina, sukelia nuovargį, silpnina dėmesį, lėtina psichines reakcijas, vargina nervų sistemą.
Tiek mokytojai, tiek mokiniai įpratę prie triukšmingos mokyklos aplinkos. O naujai mokykloje apsilankęs žmogus iš karto į tai atkreipia dėmesį. Kaip pasiekti, kad per pertraukas vaikai galėtų pailsėti? Vieno sprendimo nesama. Mokyklos turi savų būdų, kaip siekti tylos koridoriuje, valgykloje, klasėje.
Rūpindamasi savo ir aplinkinių sveikata Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus gimnazijos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė vykdė triukšmo matavimą mokyklos erdvėse. Buvo nustatytos triukšmingiausios ir tyliausios zonos. Jas galima pamatyti mokyklos fojė iškabintame stende. Galima daryti išvadą, kad garso lygio matuoklio pagalba didžiausias triukšmingumas nustatytas pertraukų metų valgykloje, fojė ir kūno kultūros pamokose. Mažiausiai triukšminga bibliotekoje – skaitykloje, sveikatos kabinete.
Kita vertus, svarbu kurti kultūringą akustinę aplinką ne tik mokykloje, bet ir namuose.
Mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Inga Virketė