Skardžių garsų kupina ir triukšminga aplinka yra dažna problema. Triukšmas mokyklose kartais net dvigubai viršija sveikatai nepavojingą ribą. Dėl šios priežasties vaikai tampa išsiblaškę, jiems sunkiau susikaupti ir mokytis.
Visą šių metų balandžio mėnesį Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijoje buvo matuojamas triukšmo lygis įvairiose mokyklos erdvėse. Padedant fizikos mokytojui Vilmantui Jankauskui jį matavo Ig klasės moksleiviai Eimantas Simonavičius ir Edvinas Baltutis. Mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistės paskolintu triukšmo lygio matuokliu jie nustatė, kad per pertraukas koridoriuose triukšmas siekia apie 98, valgykloje apie 72, darbų kabinete – 86, gimnazijos kiemelyje – 89, o sveikatai nepavojinga riba — tik 45 decibelai. Tyrėjai pastebėjo, kad triukšmo lygis leistiną ribą kartais viršijo net per pamokas. Gauti rezultatai nustebino, mat paaiškėjo, kad mokiniai visą dieną būna sveikatai žalingoje aplinkoje.
Per didelis garsas, triukšmas kenkia žmonių, ypač vaikų, sveikatai – gali pradėti svaigti galva, spengti ausyse, mirgėti akyse. Būna, kad su tokiais nusiskundimais mokiniai kreipiasi į mokykloje dirbančią sveikatos specialistę. Užtenka pasėdėti tylioje aplinkoje, išgerti šilto vandens ir negalavimai slopsta. Tai rodo, kad triukšmas mokyklose paveikia tokioje aplinkoje visą dieną praleidžiančius mokinius, ir, žinoma, mokytojus.
Pastebėtas dar vienas svarbus akcentas – mokykloje per garsus ir per daug streso keliantis skambučio garsas, nors jis ne taip seniai pakeistas į modernųjį. Jo stiprumas – 85 decibelų. Visuomenės sveikatos specialistė rekomenduoja pakeisti jį į tylesnį ir malonesnio garso skambutį.
Gimnazijos fojė paruoštas stendas apie tai, kur galima susipažinti su triukšmingiausiomis ir tyliausiomis mokyklos zonomis. Turint tokius duomenis galima daryti prevencines išvadas.
Mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Inga Virketė