Menu Close

Tinkamas vandens temperatūros palaikymas padeda išvengti sunkios ligos – legioneliozės

Ką daryti, jei vanduo atrodo ne toks karštas ar šaltas, ar kitoks, nei anksčiau bėgdavo iš čiaupo? Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai ragina apie tai pranešti bendrojo naudojimo objektų administratoriui (šilumos punkto prižiūrėtojui), o gyvenantiems nuosavame name – patiems padidinti temperatūrą vandens šildytuve. Atkreipiame dėmesį, kad nuo legioneliozės – ūminės infekcinės kvėpavimo takų ligos, kurią sukelia legionella bakterijos, saugo profilaktinės priemonės: tinkamos temperatūros palaikymas ir vandens tiekimo sistemų priežiūra.

Kad vandens sistemose neatsirastų sveikatai pavojingų bakterijų (legionelių), pirmiausia būtina palaikyti tinkamą vandens temperatūrą: karštas vanduo visada turi būti pakankamai karštas (čiaupuose ne mažiau kaip 50 °C), o šaltas – visada pakankamai šaltas (ne daugiau kaip 20 °C). Šios taisyklės turėtų laikytis ir nuosavų ar daugiabučių namų gyventojai, kurie vandenį šildosi patys.

„Taip pat svarbu, kad karštas vanduo tiekimo sistemose būtų ne tik atitinkamos temperatūros, bet ir jose neužsistovėtų. Jei jis buvo nenaudojamas ilgesnį laiką, pavyzdžiui, ilgiau nei dvi savaites buvote išvykę atostogauti ar komandiruotėje, tuomet, prieš pradedant vartoti, reikėtų leisti vandeniui nubėgti 5 minutes. Žinoma, svarbu prižiūrėti ir valyti dušus, valyti ir dezinfekuoti dušų galvutes ir čiaupus, kad nesikauptų nuosėdos“, – akcentuoja NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Orina Ivanauskienė.

Legioneliozė – ūminė infekcinė kvėpavimo takų liga, kurią sukelia bakterija Legionella pneumophila. Ja suserga apie 5 proc. užsikrėtusiųjų asmenų.

NVSC duomenimis, šiemet (sausio–rugsėjo mėn.) Lietuvoje buvo užregistruoti 59 legioneliozės atvejai.

„Žmogus nuo žmogaus legionelioze neužsikrečia. Neužsikrečiama ir geriant vandenį ar valgant bei gaminant maistą. Legionelioze gali susirgti įvairių amžiaus grupių žmonės, bet imlumas ligai priklauso nuo imuninės sistemos būklės“, – paaiškina NVSC vedėja.

Daugiau informacijos apie legioneliozę skaitykite čia.

 

NVSC informacija

Skip to content