Menu Close

Supratimo apie antibiotikus diena primena: šiuos medikamentus vartokite itin atsakingai

Minėdamas Europos supratimo apie antibiotikus dieną, lapkričio 18-ąją,  Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos  ragina gyventojus antibiotikus vartoti atsakingai, o sveikatos priežiūros specialistus atsakingai skirti šiuos medikamentus savo pacientams.

Per dažnas ir neteisingas vartojimas

Svarbiausia priežastis, dėl kurios didėja antimikrobinis atsparumas – pernelyg dažnas ir neteisingas antimikrobinių preparatų vartojimas. Be to, antimikrobinį atsparumą pasaulyje didina žemės ūkyje naudojami antibiotikai, švaraus vandens trūkumas, blogos sanitarinės sąlygos, nepakankama infekcijų prevencija. Šalyse, kuriose antibiotikų galima įsigyti be recepto, atsparumas jiems ypač didelis.

Ligoninių pacientams dėl didėjančio antimikrobinio atsparumo gali grėsti įvairios infekcijos, nesusijusios su pirmine paguldymo priežastimi. Pavyzdžiui, antibiotikams atsparios bakterijos gali sukelti šlapimo takų, kraujo, odos infekcijas, plaučių uždegimą, viduriavimą. Tai priklauso nuo bakterijų ir paciento būklės.

Įveikia bakterijas, o ne virusus

Pandemijos metu gyventojai neretai griebiasi savigydos, klaidingai mano, kad antibiotikais išsigydys virusines infekcijas. Tačiau antibiotikai virusų, o taip pat ir COVID-19 ligos sukėlėjo neveikia.

Antibiotikai gydymui skiriami tik tada, jei virusinė infekcija komplikuojasi bakterine infekcija.

„Svarbu prisiminti, kad antimikrobinių preparatų negalima vartoti savo nuožiūra. Privaloma vartoti tik tuos antibiotikus, kuriuos paskyrė specialistas, nevartoti senų, likusių iš anksčiau. Vaistiniais preparatais negalima dalintis su kitais asmenimis, net jei jie yra šeimos nariai. Būtina suvartoti visus paskirtus antibiotikus net jei jaučiatės geriau, antibiotikus vartoti tuo pačiu metu“, – aiškino NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Rasa Liausėdienė.

Sukėlėją nustato testas

Įvertinti, kas sukėlė ligą – išsiaiškinti infekcijos kilmę, kuri gali būti bakterinė ar virusinė, medikams padeda privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis kompensuojamas greitasis streptokoko antigeno nustatymo testas. Jis gali būti atliekamas 2–7 metų vaikams, susirgusiems viršutinėmis kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis.

Testas atliekamas norint nustatyti, ar asmuo yra streptokoko bakterijos, sukeliančios įvairias ligas (tonzilitą, faringitą, laringitą, nazofaringitą ir kitas ligas, galinčias pasireikšti sunkiomis formomis jų negydant), nešiotojas ir įsitikinti, ar jam būtina skirti antibiotikų, ar galima apsieiti be jų.

Mėginys testui paimamas braukiant tamponu per tonziles, ryklės užpakalinę sienelę ir kitas uždegimo paveiktas vietas. Testas gali būti vertinamas po 5-10 minučių.

Kaip dar galima mažinti antimikrobinį atsparumą?

Teisingas antibiotikų vartojimas yra labai svarbi priemonė mažinant antimikrobinį atsparumą, tačiau yra ir kitų būdų, kuriais kiekvienas iš mūsų galime prisidėti prie šių vaistų veiksmingumo išsaugojimo:
•    plaukime rankas ir neleiskime plisti ligų sukėlėjams;
•    tinkamai ruoškime  maistą ir užtikrinkime  jo saugą;
•    laikykimės kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo;
•    susirgę, laikykimės gydytojų nurodymų (likime namuose, vaistus vartokime taip kaip nurodė gydytojas);
•    venkime nesaugių lytinių santykių;
•    laiku skiepykimės nuo užkrečiamųjų ligų.

NVSC informacija

Skip to content