Menu Close

SERGAMUMAS GRIPU IR PERŠALIMO LIGOMIS IŠLIEKA PANAŠUS

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NVSC) Telšių departamento Plungės skyrius informuoja, kad sergamumas gripu ir peršalimo ligomis 46- ąją šių metų savaitę šiek tiek mažėjo.

46-ąją šių metų savaitę (lapkričio 15-21 dienomis) peršalimo ligomis susirgo 133 (45- ąją š. m. sav. – 130) Plungės r. savivaldybės ir 20 (45-ąją š. m. sav. – 22) Rietavo savivaldybės gyventojų, iš jų Plungės r. savivaldybėje 46 (45-ąją š. m. sav. – 47) vaikai, Rietavo savivaldybėje – 12 (45-ąją š. m. sav.-9) vaikų.

Plungės r. ir Rietavo savivaldybėje gripo atvejų pastarąsias dvi savaites neregistruota. Sergamumo rodiklis gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis 46 š. m. savaitę siekė 41,02 atvejo 10 tūkst. gyventojų Plungės r. savivaldybėje, o Rietavo savivaldybėje. 28,20. 45 -ąją š. m. sav. sergamumo rodiklis Plungės r. sav. buvo 40,09, Rietavo sav. 31,02 atvejo 10 tūkst. gyventojų.

Gripo virusas plinta oro lašeliniu būdu. Gripas yra ūmi gripo viruso sukeliama kvėpavimo takų infekcija, pavojinga dėl sukeliamų komplikacijų. Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra, sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas. Tuo metu ŪVKTI liga prasideda palaipsniui, būdingas nežymus karščiavimas, sloga, lengvas gerklės skausmas, bendras silpnumas, nuovargis. Čiaudint ar kosint susidarantys lašeliai patenka ant viršutinių kvėpavimo takų gleivinės. Užkratas taip pat gali būti perduodamas per kontaktą su kvėpavimo takų išskyromis (pvz., liečiant daiktus arba paviršius, kuriuose yra virusas, ir po to liečiant savo akis, nosį ar burną).

Specialistai primena:

  • efektyviausia gripo profilaktikos priemonė, apsauganti nuo šios ligos sukeliamų komplikacijų, yra skiepai.
  • pajutus pirmuosius peršalimo ligos ar į gripą panašius simptomus (karščiavimas, sloga, kosulys, gerklės, galvos, raumenų skausmai, silpnumas, viduriavimas, vėmimas) būtina pasilikti namuose (nevykti į darbą, neleisti vaikų į ugdymo įstaigas);
  • saugotis peršalimo bei vengti kontakto su sergančiaisiais asmenimis (nuo sergančiojo laikytis 1 m atstumu);
  • kuo dažniau vėdinti ir valyti patalpas drėgnu būdu, ypač jei jose gyvena ar dirba daug žmonių;
  • tinkamai ir dažnai plauti rankas – po tekančiu vandeniu, su muilu, ne trumpiau kaip 20-30 sekundžių;
  • stengtis neliesti akių, nosies ir burnos, ypač neplautomis rankomis;
  • laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo rekomendacijų – prisidengti nosį ir burną vienkartine nosinaite, nosinaitę nedelsiant išmesti bei nusiplauti rankas.

 

 

Kontaktai žiniasklaidai

Vida Zaborienė

Tel. 8 448 71 420

El. p. vida zaboriene@nvsc.lt

Skip to content