Menu Close

Rūpestis sveikatos priežiūros ir farmacijos darbuotojų savijauta – svarbus COVID-19 pandemijos valdymo uždavinys

LSMU Sveikatos psichologijos katedros vedėja, prof. N. Žemaitienė teigia, jog rūpestis sveikatos priežiūros ir farmacijos darbuotojų savijauta – svarbus COVID-19 pandemijos valdymo uždavinys. Gruodžio gale Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojus pasiekė vakcina nuo COVID-19 infekcijos. „Tai yra labai džiugi žinia, tačiau skiepai neišsprendžia visų sunkumų, su kuriais šiandien sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistams tenka susidurti atliekant savo darbą. Deja, negalima sukurti vakcinos nuo psichologinių sunkumų, bet galima daug ką padaryti, kad jie mažiau vargintų“.
„COVID-19 pandemija sveikatos priežiūros darbuotojams ir farmacijos specialistams pateikė daug naujų ir sudėtingų darbo iššūkių, – sako prof. N. Žemaitienė. – Vasarą, atslūgus pirmajai pandemijos bangai, atlikome tyrimą „Su COVID-19 pandemija susiję sveikatos priežiūros darbuotojų ir farmacijos specialistų darbo iššūkiai, psichologinė savijauta ir pagalbos poreikiai“. Šiame tyrime dalyvavo 967 sveikatos priežiūros ir farmacijos darbuotojai. Gauti rezultatai parodė, kad pirmoji pandemijos banga padarė poveikį tyrime dalyvavusių specialistų ir darbuotojų savijautai. Vertindami savijautos ir sveikatos pokyčius, beveik ketvirtadalis (23,5 proc.) minėjo, kad pablogėjo fizinė sveikata ir 38,9 proc. minėjo psichologinės savijautos pablogėjimą“.
Ekstremaliosios situacijos paveikia visas mūsų gyvenimo sritis ir pateikia daug naujų iššūkių. Profesorės teigimu, natūralu, kad su jomis susidūrę nesijaučiame taip gerai, kaip anksčiau.
„Tokie požymiai kaip ilgalaikė prislėgta nuotaika, stiprus, pasikartojantis nerimas, visą laiką lydintis nuovargis ir padidėjęs dirglumas, sutrikęs miegas, ryškūs apetito svyravimai byloja apie padidėjusią psichikos sveikatos sutrikimų riziką, ir tai yra ženklas, kad reikėtų pasitarti su psichikos sveikatos specialistais. Deja, kaip parodė mūsų tyrimas, tik labai nedidelė dalis (5,4 proc.) per šį laikotarpį pasinaudojo psichikos sveikatos specialistų teikiama pagalba, – sako prof. N. Žemaitienė. – Tarp priežasčių, kurios dažniausiai trukdė pasinaudoti tokia pagalba, respondentai minėjo didelį užimtumą ir nesirūpinimą savo psichikos sveikata. Sudėtingu pandemijos dėl COVID-19 laikotarpiu svarbu, kad sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistai nepamirštų rūpintis savimi, skirti laiko poilsiui ir malonioms laisvalaikio veikloms, kurių metu galėtų atgauti jėgas. Savijauta siejasi ne tik su mūsų gerove, bet ir su atliekamo darbo kokybe. Tai, kaip specialistai jaučiasi ekstremaliųjų situacijų metu, tampa ypatingai svarbu, todėl rūpestis sveikatos priežiūros ir farmacijos darbuotojų sveikata yra itin reikšmingas COVID-19 pandemijos valdymo uždavinys”.
Pasak prof. N. Žemaitienės, yra daug būdų, padedančių palaikyti psichologinę pusiausvyrą. Atliktas tyrimas parodė, kad prie geresnės savijautos gali prisidėti ir ne tik tokie įprasti būdai kaip vaikščiojimas gamtoje, bendravimas su artimaisiais, fizinis aktyvumas ir kita mėgstama veikla, bet ir informacijos apie COVID-19 srauto ribojimas, juntama visuomenės parama, darna ir palaikymas darbo kolektyvuose.
„Šiuo metu išgyvename sudėtingą situaciją ir ne visada užtenka laiko tinkamai pasirūpinti savimi. Tyrimą atlikusi LSMU mokslininkų grupė parengė pasiūlymus, kaip sveikatos priežiūros ir farmacijos darbuotojai veiksmingiau galėtų sau padėti COVID-19 pandemijos ir kitų panašių ekstremaliųjų situacijų metu. Tikimės, kad šis nedidelis mūsų atliktas darbas yra didelio dėkingumo sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistams išraiška už jų itin svarbų ir nuoširdų rūpestį mumis visais šiuo šaliai sudėtingu laikotarpiu”, – sako profesorė.
Platesni pateiktų rekomendacijų paaiškinimai ir savipagalbos pratimų pavyzdžiai pateikiami išplėstiniame aprašyme: https://bit.ly/3oiKvDi
Rekomendacijos parengtos vadovaujantis atliktu tyrimu „Su COVID-19 pandemija susiję sveikatos priežiūros darbuotojų ir farmacijos specialistų darbo iššūkiai, psichologinė savijauta ir pagalbos poreikiai“, finansuojamo Lietuvos mokslo tarybos (LMTLT), sutarties Nr. S-COV-20-22. Tyrimą atliko LSMU mokslininkų grupė.
Skip to content