Menu Close

Rugsėjo 26-oji – Pasaulinė aplinkos ir sveikatos diena

Kaip ir kasmet, rugsėjo 26-ąją, minima Pasaulinė aplinkos ir sveikatos diena. Jos tema šiais metais: aplinkos sveikata – tai pagrindinė visuomenės sveikatos intervencija pandeminių ligų prevencijos metu, skirta pasaulinio masto iššūkiui – tai kovai su COVID-19!

PSO duomenimis, 2020 m. 24 % mirčių visame pasaulyje yra susijusios su aplinkos veiksnių poveikiu, o tai yra maždaug 13,7 milijono mirčių per metus jog šios dienos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į aplinkos rizikos veiksnius, kurie turi įtakos aplinkai ir  mūsų sveikatai.

Apie šią problemą rugsėjo 28 dieną akademiko Adolfo Jucio progimnazijoje kalbėjo mokyklos visuomenės sveikatos specialistė, pakviesdama 7B ir 8-os klasių mokinius į viktoriną „Pasaulinei aplinkos ir sveikatos dienai paminėti“, o Kulių gimnazijos ketvirtokai stadiono prieigose dėliojo „Sveikatos kryžiažodį“. Šios temos  įvadinėje dalyje specialistė papasakojo apie šiandienos žmoniją užklupusią negandą – Covid-19, jog tai dabar aktualiausia būtis – vienas iš sveikatą lemiamų veiksnių. Žmogaus gyvenimo trukmė yra konkrečiai susijusi su gyvenamąja aplinka, o nepalanki gyvenamoji aplinka tiesiogiai veikia sveikatą. Aplinkos oro užterštumas didina sergamumą įvairiomis kvėpavimo sistemos ligomis (bronchitu, bronchine astma ir pan.) ir kraujotakos sistemos ligomis (kraujagyslių susirgimai, širdies darbo sutrikimai), kenkia žmogaus nervų sistemai, emocinei būklei, imunitetui ir pan.

Mokiniai, pagauti azarto, aktyviai įsijungė į viktorinos pateiktus klausimus ir tarpusavyje besivaržydami dar labiau sustiprino savo turimų žinių bagažą.

Aplinka daro įtaką mūsų savijautai, gyvenimo kokybei, todėl kiekvienas žmogus turi prisidėti prie prevencinių priemonių taikymo įgyvendinimo, norint sustabdyti neigiamą aplinkos poveikį. Ypač svarbu dar ankstyvame žmogaus amžiuje, sistemiškai teikti žinias aplinkos gerinimo tema, leisti pažinti, patirti, nukreipti tinkama linkme.

 

 

Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

visuomenės sveikatos specialistė Irena Lapienė

Skip to content