Menu Close

,,Psichoaktyviosios medžiagos“: el cigaretės – žala, mitai, faktai

Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Ilona Pocienė kartu su psichologe Karolina Sragauskaite rugsėjo 23,29 d. Plungės Senamiesčio mokyklos 8a ir 7a klasių moksleiviams pravedė užsiėmimus tema ,,Psichoaktyviosios medžiagos: el cigaretės‘‘. Jų metu lektorės supažindino mokinius su E-cigarečių žala, mitais, faktais. Dalyvaudami užsiėmime mokiniai aktyviai diskutavo, dalinosi savo patirtimi, žiniomis. Tikimės, kad mokiniai apmąstys išgirstą informaciją apie elektroninių cigarečių žalą ir pasinaudos žiniomis bei patarimais.

Kaip teigia gydytojas pulmonologas prof. Edvardas Danila, elektroninių cigarečių garai nėra saugesni už įprastų cigarečių dūmus. „Tyrimai rodo, kad jos (elektroninės cigaretės – aut. past.) yra tokios pat žalingos, tų tyrimų visuma dar nėra tokia didelė kaip įprastų cigarečių, bet jau esančių tyrimų duomenys rodo, kad jos turi žalojantį poveikį bronchams, plaučiams ir gali lemti daugybę ūminių ir lėtinių plaučių ligų, o dar kitas dalykas, jos ne tik neveikia kaip pagalba metantiems rūkyti, kaip dažniausiai yra reklamuojama, o tuo labiau skatina jaunus žmones rūkyti“.
JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras(CDC) tyrime taip pat atskleidžiama, jog   mokymąsi, nuotaiką ir impulsų kontrolę. Kiekvieną kartą, kai sukuriama nauja atmintis arba išmokstamas naujas įgūdis, tarp smegenų ląstelių sukuriami stipresni ryšiai arba sinapsės. Jaunų žmonių smegenys sinapses sukuria greičiau nei suaugusiųjų smegenys, tačiau nikotinas keičia šių sinapsių susidarymo būdą, praneša CDC tyrimas. Tyrimo duomenys taip pat parodė, kad nikotino vartojimas paauglystėje gali padidinti priklausomybės riziką nuo kitų medžiagų ateityje.

Elektroninių cigarečių vartotojai skundžiasi pakilusiu kraujo spaudimu, galvos skausmu ir svaigimu, nemiga, nerimu, drebuliu, nuovargiu, burnos ir gerklės gleivinės sudirginimu, krūtinės skausmais ir spaudimu, sausu kosuliu, pasunkėjusiu kvėpavimu, čiauduliu, peršalimo simptomais, raumenų ir sąnarių skausmu, sutrikusiu virškinimu, išsausėjusia oda ir dar begale kitų neigiamų simptomų. Kai kuriuos elektroninių cigarečių vartotojų nurodomus simptomus galima sieti su nikotino perdozavimu, pavyzdžiui: pykinimą, vėmimą, širdies ritmo pokyčius, galvos svaigimą ar nuovargį.

 

Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

visuomenės sveikatos specialistė Ilona Pocienė

Skip to content