Menu Close

Plungės rajono savivaldybės mokinių sveikatos rodiklių analizė ir pokyčiai

Vienas svarbiausių sveikatos raidos tarpsnių yra vaikystė ir paauglystė. Tuo laikotarpiu vaiko elgsenos ir gyvensenos ypatybės turi labai didelės reikšmės vėlesnio gyvenimo kokybei. Šeima ir mokykla vaikui turi padėti suprasti, kad sveikata yra vertybė, kurią reikia tausoti bei saugoti.

Plungės rajono  savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kasmet vykdo mokyklinio amžiaus vaikų sveikatos stebėseną. Mokiniai kasmet privalo profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą ir ugdymo įstaigai pateikti Mokinio sveikatos pažymėjimą, kurį sudaro dvi atskiros dalys: I dalis „Sveikatos būklės įvertinimas“ ir II dalis „Dantų ir žandikaulių būklės įvertinimas“. Pažymos turi skirtingą registracijos numerį, du atskiri dokumentai galioja nepriklausomai nuo to, ar pateikta tik I dalis, ar tik II dalis, ar abi dalys. Pirmą pažymėjimo dalį turi teisę pildyti šeimos gydytojas (vaikų ligų ir vidaus ligų gydytojai) arba slaugytojas, antrą dalį – gydytojas odontologas arba gydytojas odontologas specialistas, arba burnos higienistas. Elektroniniu būdu užpildytas ir pasirašytas Mokinio sveikatos pažymėjimas patenka į Elektroninę sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą (ESPBI IS), iš kurios yra perduodamas į Higienos instituto Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą (VSS IS). VSS IS duomenys naudojami atliekant mokinių profilaktinių sveikatos patikrinimų duomenų analizę.

2023 m.  vaikų sveikatos stebėsenos informacinės sistemos duomenimis (VSSIS), Plungės rajono bendrojo lavinimo mokyklose užregistruoti 3 538 7 – 17 m. amžiaus mokiniai. Mokinių pristačiusių formą Nr. E027-1, skaičius siekė 3 329 t.y. 94,09 proc. Visas Mokinio sveikatos pažymas buvo surinkusi Plungės “Ryto”pagrindinė mokykla.

Nuo 2020 m. įsigaliojo nauja Mokinio sveikatos pažymėjimo forma, kurioje nebenurodomi mokinių organų sistemų sutrikimai, bet šeimos gydytojas pateikia bendrąsias arba specialiąsias rekomendacijas, kurių turi būti laikomasi mokiniams dalyvaujant ugdymo veikloje. 2023 m. 11,68 proc. arba 411 7-17 m. amžiaus Plungės r. sav. bendrojo ugdymo mokyklų mokinių buvo nurodytos bendrosios (pritaikytas maitinimas, nurodyta sėdėjimo vieta, alergenai, skubios pagalbos poreikis ir pan.), o 0,65 proc. mokinių – specialiosios rekomendacijos ir pirmosios pagalbos priemonės, kurių gali prireikti mokiniui dalyvaujant ugdymo veikloje.

Lyginant su Lietuva, Plungės r. sav. vaikų turinčių antsvorį ir nutukimą buvo didesnis 1,16 karto ir 1,29 karto. 6 iš dešimties vaikų besimokančių pagal bendrojo ugdymo programą turėjo normalų kūno svorį, 1 iš dešimties – per mažą, antsvorį turėjo 18,07 proc., o nutukimas užregistruotas 8,75 proc. vaikų.

Gydytojas odontologas, atlikdamas kasmetinį sveikatos patikrinimą, įvertina mokinio dantų, žandikaulių būklę ir rezultatus įrašo į Mokinio sveikatos pažymėjimo antrą dalį ,,Dantų ir žandikaulių būklės įvertinimas“. Ėduonies pažeistų (k), plombuotų (p) ir išrautų dantų (i) skaičius pažymėjime įrašomas ties kiekviena raide. Mažosios raidės (kpi) reiškia pieninių dantų įvertinimą, didžiosios raidės (KPI) – nuolatinių dantų įvertinimą. Susumavus rezultatus apskaičiuojamas dantų ėduonies intensyvumo rodiklis.

Plungės r. sav. bendrojo lavinimo mokyklose mokinių, turinčių labai aukštą bendrą (KPI+kpi) indeksą, dalis vidutiniškai siekė 22,75 proc. arba 759 mokinius. Taip pat 7–17 m. amžiaus grupėje aukštą (KPI+kpi) turėjo -17,69 proc., vidutinį – 21,43 proc., žemą 11,36 proc., labai žemą – 26,77 proc. (1 lentelė ir 5 pav.). 2020 – 2023 m. laikotarpiu labai aukštas bendras (KPI+kpi) indeksas nežymiai sumažėjo, 2,36 proc. padaugėjo 7-17 m. amžiaus mokinių, kurių bendras (KPI+kpi) indeksas buvo labai žemas

Remiantis Privalomojo sveikatos draudimo informacinės sistemos „Sveidra“ duomenimis, 2023 metais 7 – 17 m. amžiaus mokiniai (vaikai, lankę ugdymo įstaigas) daugiausia sirgo kvėpavimo sistemos ligomis (400,90 atv. 1 000 mokinių). Toliau mažėjimo tvarka – virškinimo sistemos ligos (252,76 atvejo 1 000 mokinių), akies ir jos priedinių organų ligos (245,41 atv. 1 000 mokinių), susižalojo, apsinuodijo (175,57 atvejų 1000 mokinių).

Visuomenės sveikatos specialistai primena, jog kasmetiniai mokinio sveikatos patikrinimai padeda laiku diagnozuoti ligas ir sutrikimus bei jų išvengti. Kasmet profilaktiškai tikrinant mokinio sveikatą galima stebėti, ar jo būklė atitinka būdingas jo amžiaus augimo ir vystymosi normas. Šeimos gydytojas, nustatęs pakitimus, nukreipia vaiką ar pilnametį mokinį gydytojų specialistų konsultacijai.

https://infogram.com/plunges-rajono-savivaldybes-mokiniu-sveikatos-rodikliai-2023-m-1hnp27emv1oxn4g?live

Skip to content