Menu Close

PIRMOS PAGALBOS TEIKIMO UŽSPRINGUS MOKYMAI ALSĖDŽIŲ STANISLOVO NARUTAVIČIAUS GIMNAZIJOJE

Užspringimas – tai mechaninė oro srauto iš aplinkos į plaučius kliūtis. Svetimkūnis paprastai patenka į nosiaryklę, gerklas, gerklę, dirgina kvėpavimo takų gleivinę ir sukelia balso stygų bei bronchų spazmą. Užspringus sunku kvėpuoti, nes oro srautas dalinai ar visiškai negali patekti į plaučius. Dažniausiai žmogus užspringsta valgydamas. Užspringimo riziką didina didelių, blogai sukramtytų maisto gabalų ryjimas, girtumas, žaidimas, pašaliniai veiksmai, kai maistas arba svetimkūnis yra burnoje. Suaugusieji dažniausiai užspringsta mėsa. Vaikai gali užspringti įvairiais maisto produktais ir smulkiais svetimkūniais. Užspringus sunku kvėpuoti, nes oro srautas dalinai  ar visiškai negali patekti į plaučius. Svetimkūnis gali sukelti dalinį arba visišką kvėpavimo takų nepraeinamumą.

Užspringimo pavojai: ilgai trunkantis dalinis ar visiškas užspringimas sukelia uždusimą; deguonies atsargos plaučiuose bei kraujyje, visiškai sustojus kvėpavimui, gyvybę gali palaikyti vos kelias minutes; smegenys yra nepaprastai jautrios deguonies trūkumui ir per pirmas 4 – 6 min. pradeda mirti; po 10 minučių įvyksta negrįžtami smegenų pokyčiai.

Kovo mėnesį visuomenės sveikatos specialistė Margarita mokė mokyklos bendruomenės narius kaip teisingai suteikti pagalbą užspringusiam žmogui. Buvo pravestos integruotos žmogaus saugos pamokos 5 ir 8 klasių mokiniams, integruotos klasės valandėlės pradinukams ir teoriniai – praktiniai užsiėmimai pedagogams ir kitiems mokyklos darbuotojams. Užsiėmimų metu naudotos priemonės: mokomoji knygelė pradinukams „Pirmoji pagalba“, Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro paramedikų profesijos mokytojų sukurtas mokomasis filmas „Pirmoji pagalba užspringus“, užspringimo/atspringimo mokomoji liemenė.

 

Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Margarita Ruškienė

 

Skip to content