2023 m. kovo 1 dieną Kulių gimnazijoje vyko paskaita „Psichoaktyviosios medžiagos. Elektroninės cigaretės‘‘, kurią vedė Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Ilona Pocienė. Paskaita skirta moksleivių tėveliams ir mokyklos pedagogams.
Paskaitos metu buvo kalbama apie elektroninių cigarečių mitus ir faktus, apie jaunų žmonių smalsumą ir draugų įtaką įsitraukiant į šią žalingą ir pavojingą priklausomybę, apie poveikį psichikos sveikatai. Net 40 procentų pabandžiusių tampa priklausomi. Yra žinomi faktai, kad garinimas sunkiai prognozuojamas, sukelia ūmius plaučių pakenkimus, elektroninės cigaretės gali sukelti traukulius. Jau vardijamos jaunų žmonių mirtys. Elektroninių cigarečių bumas Lietuvoje pasirodė prieš 7 metus. Visa tai yra nauja, ir dėl neišmanymo jas vartojantieji nesuvokia, kad tai didžiulis „baubas“ sveikatai. Elektroninės cigaretės ypač pavojingos vaikams ir paaugliams, kadangi skystyje esantis nikotinas sukelia priklausomybę, taip pat sunku įvertinti skysčio, kuriuo pripildomos elektroninės cigaretės, sudėtį. Elektroninių cigarečių vartotojai, keisdami jų skystį gali patys pakeisti šio skysčio sudėtį (pvz.: vietoj vandens įpilti alkoholio ir kt.) ar mėginti jį pasigaminti patys.
Internete vaikai atranda vaizdo įrašų kaip tai padaryti bei įvairių skaičiuoklių, padedančių susikurti savitą elektroninės cigaretės skysčio sudėtį. Tėveliai buvo supažindinti su septyniais požymiais, kurie parodo, kad jų vaikas rūko elektronines cigaretes. Taip pat patarta, ką gali daryti tėvai sužinoję, kad jų vaikai rūko elektronines cigaretes.
Džiugu, kad šios paskaitos klausėsi didelis būrys tėvelių ir mokytojų.
Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro
visuomenės sveikatos specialistė Ilona Pocienė