Menu Close

NVSC: ką svarbu žinoti perkant kosmetikos gaminius internetu

Įmantraus dizaino, ryškių spalvų, išsiskiriančios – būtent tokios kosmetikos gaminių pakuotės, ieškant produktų internete, dažniausiai patraukia dėmesį. Vis dėlto, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento specialistai pastebi, kad vartotojai turėtų labiau kreipti dėmesį ne į pakuotes, o į daug svarbesnę informaciją, esančią ant jų – nusprendus kosmetikos gaminį įsigyti internetu, reikėtų atsiminti keletą gaminių ženklinimo aspektų.

Kosmetikos gaminių ženklinimas. Ką svarbu žinoti?

Svarbu atkreipti dėmesį į minimalaus tinkamumo termino datą, iki kurios tinkamomis sąlygomis laikomas kosmetikos gaminys išlaikytų pirminę funkciją ir išliktų saugus. Ši data turi būti pažymėta aiškiai, ją sudaro mėnuo ir metai arba diena, mėnuo ir metai. Prieš datą arba vietą ant pakuotės, kurioje ši data yra užrašyta, turi būti nurodytas simbolis  arba žodžiai „Geriausias naudoti iki“. Neretai kosmetikos gaminių minimalus tinkamumo terminas yra ilgesnis nei 30 mėnesių, todėl būtinybės tokiems kosmetikos gaminiams nurodyti minimalaus tinkamumo termino datos nėra. Tokiems gaminiams nurodomas laikas, per kurį gaminys, jį atidarius, yra saugus ir gali būti naudojamas visiškai nepakenkiant vartotojui. Ši informacija pažymima atidaryto indelio simboliu, nurodant trukmę (mėnesiais ir (arba) metais), išskyrus tuos atvejus, kai tinkamumo terminas po atidarymo nesvarbus. Įsigijus gaminį ir jį atsidarius, minimalaus tinkamumo termino datą reikėtų įsidėmėti ir nenaudoti pasibaigus jo galiojimo terminui.

Ant gaminių prekinių pakuočių taip pat turi būti nurodyti konkretūs nurodymai dėl atsargumo priemonių, kurių reikės laikytis naudojant gaminį (pvz., burnos higienos priemonių, kurių sudėtyje yra natrio fluorido, pakuočių ženklinime turi būti nurodytas užrašas „Sudėtyje yra natrio fluorido“), kosmetikos gaminio funkcija (jei ši neaiški iš gaminio bendro vaizdo), nominalus turinys, nurodytas masės (pvz.: g, kg) arba tūrio (pvz.: ml, l) vienetais pakavimo metu, gamybos partijos numeris, ingredientų sąrašas, iš kurio galima būtų atpažinti alergiją galinčias sukelti chemines medžiagas ir ieškotis kitų alternatyvių kosmetikos gaminių, atsakingo asmens vardas arba registruotas pavadinimas bei adresas, o atvežtų iš trečiųjų šalių (pvz.: Kinija, Rusija, P. Korėja) kosmetikos gaminių atveju ir kilmės šalis.

Mažų kosmetikos gaminių ženklinimas

Tais atvejais, kai kosmetikos gaminys yra labai mažas ir nėra kur pateikti informacijos apie atsargumo priemones, kurių reikės laikytis naudojant gaminį, bei ingredientų sąrašo, tuomet šios informacijos reikėtų ieškoti pridėtame arba pritvirtintame lapelyje, etiketėje, juostelėje arba kortelėje. O internetinės parduotuvės puslapyje paskelbto gaminio nuotraukoje reikėtų ieškoti simbolio –  – ten pateikiama papildoma informacija. Lietuvoje parduodamų produktų informacija apie nominalų turinį, minimalaus tinkamumo termino data, konkretūs nurodymai dėl atsargumo priemonių, kurių reikės laikytis naudojant gaminį, kosmetikos gaminio funkcija turi būti nurodyta valstybine kalba.

Teiginių apie kosmetikos gaminius pateikimas

Verta paminėti, kad pagrindinė teiginių apie kosmetikos gaminius paskirtis yra informuoti galutinius vartotojus apie gaminių savybes ir kokybę, o taip pat padėti priimti pagrįstus sprendimus ir pasirinkti jų reikmes bei lūkesčius geriausiai atitinkančius gaminius. Gaminio aprašyme ar etiketėje pateikiamoje ženklinimo informacijoje draudžiama naudoti formuluotes, pavadinimus, prekės ženklus, vaizdinius ar kitus ženklus, kuriuos pamačius ar perskaičius susidarytų įspūdis, kad gaminiai turi savybių arba funkcijų, kurių iš tiesų neturi. Taip pat informacija apie gaminių sudėtinių medžiagų savybes (pvz., arbatmedžio aliejus pasižymi priešuždegiminiu poveikiu) neturėtų būti siejama su kosmetikos gaminio savybėmis. Greičiausiai nerasite tokio gaminio, kuris per naktį išlygintų metų metus besiformavusias raukšles ar pašalintų kojų patinimą. Tad renkantis kosmetikos gaminius reikėtų labai atsargiai vertinti pateiktą informaciją ir atsirinkti lūkesčius patenkinančius gaminius.

Informacijos ant vidinių ir išorių gaminių pakuočių pateikimas

Jei norimas įsigyti kosmetikos gaminys yra įpakuotas į išorinę pakuotę, reikėtų įvertinti ir pagal galimybes sulyginti, ar ta pati informacija apie gaminio naudojimo būdą, atsargumo priemones, kurių reikės laikytis naudojant gaminį, yra nurodyta ir ant vidinės pakuotės (t. y. buteliuko, tūbelės ir kt.). Neretai net nesusimąstę išmetame išorinę gaminio pakuotę, ant kurios gali būti pateikta svarbi informacija, tokia kaip ingredientų sąrašas, kuris pagal galiojantį reglamentavimą vienintelis gali būti nurodytas tik ant išorinės gaminio pakuotės. Jei gaminio vidinėje nuotraukoje ar internetinės parduotuvės puslapyje galima įžvelgti brūkšninį kodą, reikėtų pasitikrinti, ar šis sutampa su išorinėje pakuotėje nurodytuoju.

 

NVSC informacija

Skip to content