Menu Close

NVSC: atostogų metu svarbu nepamiršti skiepų

Vasara – tinkamas metas pasirūpinti skiepais, atidžiai peržiūrėti Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių ir įsitikinti, ar visi skiepai buvo atlikti laiku. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kodėl svarbu paskiepyti vaikus prieš sugrįžtant į ugdymo įstaigas, kokius skiepus reikia atlikti ir ką daryti, jei dėl atitinkamų priežasčių skiepai buvo praleisti.

Kodėl svarbu skiepų neatidėti?

Skiepijant vaikus, labai svarbu laiku  atlikti visus rekomenduojamus skiepus pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių (Kalendorius). Jei dėl ligos ar dėl kitų priežasčių, skiepus, kurie buvo numatyti Kalendoriuje, teko praleisti, reikia nedelsti ir kreiptis į vaiko šeimos gydytoją ar pediatrą. Atidėjus skiepus vėlesniam laikui, šeimos gydytojas turi sudaryti individualų skiepijimų planą, atsižvelgiant į skiepijamo asmens amžių ir skiepijimo indikacijas, nurodytas vakcinų charakteristikose. „Paskiepyti vaikus vasarą, prieš sugrįžtant į ugdymo įstaigas yra labai svarbu, nes į naują kolektyvą ateina skirtingi vaikai, kurie gali nešioti įvairių užkrečiamųjų ligų sukėlėjus. Be to, ugdymo įstaigose, atsiradus nors vienam infekcijos atvejui, yra labai palankios sąlygos jai išplisti. Taip pat reikia atminti, kad rudenį padidėja sergamumas oro lašeliniu būdu plintančiomis ligomis, dėl kurių taip pat gali būti atidėti skiepai dar ilgesniam laikui“, – atkreipia dėmesį NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė.

Reikalingi skiepai prieš mokyklą

Primename, kad nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) nuo šių metų vasario 1 d. gali pasiskiepyti visi 11 m. vaikai. „Džiaugiuosi, kad jau penkis mėnesius turime galimybę paskiepyti ne tik vienuolikmetes mergaites, bet ir to paties amžiaus berniukus, nes ŽPV infekcija nesirenka lyties. Moterims didelės onkogeninės rizikos ŽPV gali sukelti gimdos kaklelio, makšties, vulvos bei išangės ikivėžines ligas ir vėžį, vyrams – išangės ir varpos ikivėžines ligas ir vėžį. Abiejų lyčių žmonėms šie virusai gali sukelti burnos, ryklės, gerklų, liežuvio šaknies ar net seilių liaukų bei tonzilių ikivėžines ligas bei vėžį. Ilgai išliekanti mažos rizikos ŽPV infekcija sukelia minėtų organų karpas“, – atkreipia dėmesį specialistė.

Pagal Kalendorių 6–7 metų vaikai pakartotinai skiepijami nuo kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, taip pat nuo tymų, epideminio parotito bei raudonukės. 15–16 m. paaugliams reikia pakartotinai pasiskiepyti nuo difterijos, stabligės ir kokliušo. „Taip pat noriu priminti, kad 7 metų amžiaus vaikams svarbi tuberkuliozės profilaktika. Septynmečiams ir tuberkuliozės rizikos grupei priklausantiems vaikams, pavyzdžiui, neskiepytiems nuo tuberkuliozės, bendraujantiems su sergančiaisiais tuberkulioze šeimoje ar kolektyve, turi būti atlikti tuberkulino mėginiai“, – paaiškina NVSC atstovė.

NVSC specialistai rekomenduoja nelaukiant rudens pasirūpinti ir profilaktiniu vaiko sveikatos patikrinimu.

 

 

Skip to content