Menu Close

Nacionalionis visuomenės sveikatos centras informuoja!

SKIEPYTIS NUO ERKINIO ENCEFALITO GALIME IR DABAR

Plungės rajono savivaldybėje per šių metų I pusmetį registruoti 2 susirgimai erkiniu encefalitu.

2018 m. buvo registruoti 4 erkinio encefalito atvejai, o per 2017 metus erkiniu encefalitu sirgo 5 rajono gyventojai.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Telšių departamento specialistai primena, kad skiepytis nuo erkinio encefalito galima visus metus, tačiau tai padaryti galima ir dabar.

Skiepai – efektyviausia erkinio encefalito profilaktikos priemonė. Svarbu žinoti, kad patikimam imunitetui susidaryti reikia trijų skiepų dozių. Atlikus vakcinaciją du kartus, su 1-3 mėnesių pertrauka tarp skiepų, imunitetas susiformuoja vieneriems metams. Imunitetas nuo erkinio encefalito susiformuoja praėjus 2-3 savaitėms po antrojo skiepo. Po metų suleidus dar vieną skiepo dozę atsparumas ligai prasitęsia ir pirma palaikomoji dozė skiriama po 3 metų, kitos – kas 3-5 metai, atsižvelgiant į amžių.

Šiltuoju metų laiku, kai erkės jau yra aktyvios, galima skiepytis pagreitintos vakcinacijos schema, kai tarp pirmos ir antros vakcinų dozių yra išlaikomas 1–2 savaičių intervalas. Trečia vakcinos dozė atliekama praėjus 5–12 mėn. po antros dozės. Vėliau skiepai atliekami kas 3–5 metus po vieną dozę.

Dėl galimybės pasiskiepyti gyventojai turi kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą pas savo šeimos gydytoją.

Skiepai neapsaugo nuo erkinio encefalito, jei erkė buvo įsisiurbusi prieš skiepijantis arba per dvi savaites po pirmo skiepo.

Erkinis encefalitas – sunki virusinė liga, pažeidžianti smegenų dangalus, galvos ir nugaros smegenis. Tai liga kuriai būdingi liekamieji reiškiniai. Maždaug trečdaliui susirgusiųjų erkiniu encefalitu pasekmės jaučiamos likusį gyvenimą: juos kamuoja miego, dėmesio sutrikimai, dirglumas, galvos skausmas. Kai kurie asmenys lieka nedarbingi.

Erkiniu encefalitu susirgti galima ne tik įsisiurbus užsikrėtusiai erkei, bet ir pavartojus nepasterizuotą, nevirintą erkinio encefalito virusais užkrėstą karvių ar ožkų pieną.

 

 

Kontaktai žiniasklaidai

Vida Zaborienė

Tel. 8 448 71 440

El. p.  vida.zaboriene@nvsc.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


+ 4 = vienuolika

Skip to content