Menu Close

Kodėl alkoholis stipriau veikia moteris?

Žalingas alkoholio vartojimas ir priklausomybė nuo jo yra viena iš seniausių problemų, neigiamai paveikiančių tiek vyrų, tiek ir moterų sveikatą. Ir nors alkoholio vartojimo problemos yra labiau siejamos su vyrais, pastaraisiais dešimtmečiais su tuo susiduria vis daugiau moterų. Tyrimai rodo, kad nors moterys alkoholio suvartoja mažiau nei vyrai, tačiau dėl protarpinio ar nuolatinio žalingo vartojimo jų smegenys ir kiti organai gali būti paveikiami stipriau, – dėl šios priežasties itin svarbu suprasti, kodėl taip nutinka. Mokslininkai išskiria keletą priežasčių:

  1. Į organizmą patekęs alkoholis pasiskirsto žmogaus kūne esančiame vandenyje. Kadangi moterų, lyginant su vyrais, kūne yra mažiau vandens, į jį patekęs alkoholis pasiskirsto mažesniame vandens kiekyje. Tai lemia didesnę alkoholio koncentraciją moters kraujyje, net jei ji suvartoja tokį patį alkoholio kiekį kaip ir tiek pat sveriantis vyras.
  2. Kūno riebalai yra tiesiogiai susiję su alkoholio įsisavinimo ir metabolizmo tempu. Moterų kūnuose yra daugiau riebalų nei vyrų. Kadangi riebalai neįsisavina alkoholio, moterų kraujo sistemoje alkoholio koncentracija būna didesnė ir intoksikacija truks ilgiau.
  3. Moters kūne yra mažesnė alkoholio dehidrogenazės – fermento, kuris padeda skaidyti alkoholį, koncentracija, dėl šios priežasties moters kūnas alkoholį apdoroja lėčiau nei vyro.

Atsižvelgiant į šias priežastis, aiškinamas ir vienas pastebimas fenomenas psichologų dar vadinamas teleskopiniu (angl. telescoping). Pastebėta, kad moterys, turinčios alkoholio vartojimo problemų, palyginus su problemiškai vartojančiais vyrais, įprastai vartoti pradeda vėlesniuose gyvenimo etapuose. Liūdna žinia ta, kad priklausomybė nuo alkoholio moterims gali išsivystyti gerokai greičiau nei vartojantiems vyrams, o ši rizika su kiekvienais metais vis didėja, kadangi žmogaus kūnui senstant žmogaus kūne esančio vandens kiekis mažėja, o riebalų – didėja.   Žinojimas apie šiuos vyrų ir moterų alkoholio vartojimo skirtumus leidžia geriau suprasti priklausomybės vystymosi tendencijas ir gali padėti sėkmingiau tam užkirsti kelią.

Daugiau informacijos apie prieinamą pagalbą sau ar artimajam priklausomybės nuo alkoholio klausimais galite rasti: Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, mob. tel. 863801831

Skip to content