Dėl esamų įvykių Ukrainoje kalio jodido (KI) tablečių vartoti nereikia. Kalio jodido tabletės apsaugo tik nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio. Radioaktyvusis jodas pasklinda aplinkoje tik kilus branduolinėms avarijoms veikiančiose atominėse elektrinėse (AE). Černobylio AE avarijos metu aplinkoje pasklidęs radioaktyvusis jodas visiškai suskilo ir natūraliai pasišalino iš aplinkos praėjus keliems mėnesiams po avarijos, todėl KI tablečių vartojimas neturi jokio pagrindo ir yra nereikalingas.
Radiacinės saugos centro (RSC) specialistai nuolat (24/7) stebi radiacinį foną Lietuvoje, kuris yra nepakitęs, todėl gyventojams nėra jokio pagrindo nerimauti. Apie bet kokį gresiantį pavojų, susijusį su radioaktyviųjų medžiagų pasklidimu Lietuvoje, RSC nedelsiant informuos atsakingas institucijas ir gyventojus bei pateiks rekomendacijas dėl apsaugomųjų veiksmų taikymo. Radiacinio fono Lietuvoje stočių teikiamus duomenis galima stebėti ČIA.
Siekiant apsaugoti Lietuvos gyventojus nuo galimos avarijos Baltarusijos AE metu aplinkoje pasklidusio radioaktyviojo jodo žalingo poveikio, 2020 metais valstybės lėšomis buvo įsigyta ir 100 km atstumu nuo Baltarusijos AE esančioms savivaldybėms perduota 4 mln. KI tablečių.
Pagal savivaldybių pateiktus poreikius KI tabletės buvo išdalintos Švenčionių, Vilniaus rajono, Vilniaus miesto, Varėnos, Šalčininkų, Trakų, Elektrėnų, Kaišiadorių, Širvintų, Ukmergės, Molėtų, Anykščių, Utenos, Ignalinos, Zarasų ir Visagino savivaldybėms. Sveikatos apsaugos ministerija rekomendavo perduoti tabletes gyventojams jų asmeniniam saugojimui arba saugoti jas savivaldybių numatytose patalpose taip, kad branduolinės avarijos atveju tabletes per 2–3 val. būtų galima paskirstyti gyventojams.
Mūsų žiniomis, artimiausiu metu vaistinės taip pat numato pasiūlyti rinkai papildomus KI kiekius.
KI tabletės apsaugo skydliaukę tik nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio. Šias tabletes reiktų vartoti tik Sveikatos apsaugos ministerijai rekomendavus, įvykus branduolinei avarijai veikiančioje atominėje elektrinėje. Laiku suvartojus KI tabletes, skydliaukė užblokuojama (prisotinama) stabiliuoju jodu ir taip apsaugoma nuo įkvėpto ir su maistu patekusio radioaktyviojo jodo kaupimosi joje ir sukeliamos žalos.
Vadovaujantis Pasaulio sveikatos organizacijos teikiamomis rekomendacijomis kūdikiai, vaikai, jauni žmonės yra žymiai jautresni radioaktyviojo jodo poveikiui, negu asmenys virš 40 m. amžiaus. Vyresniems nei 60 m. žmonėms ir kūdikiams Pasaulio sveikatos organizacija vartoti antrą kalio jodido tablečių dozę nerekomenduoja.
Skydliaukės apsaugai branduolinės avarijos atveju jokiu būdu netinkami vartoti vaistinėse parduodami vaistiniai preparatai – spiritiniai jodo tirpalai ar jodo purškalai, skirti burnos gleivinei gydyti, taip pat maisto papildai su jodu ir pan., nes jie neapsaugotų skydliaukės nuo radioaktyviojo jodo žalingo poveikio. Spiritinis jodo tirpalas yra skirtas tik išoriniam vartojimui – tepti ant odos, jodo burnos gleivinės purškalai, skirti gerklės ligoms gydyti. Šių preparatų veiklioji medžiaga yra ne KI, o tiesiog jodas, kuris yra stipriai oksiduojančiai ir toksiškai veikianti medžiaga, galinti sukelti cheminių audinių nudegimų ir apsinuodijimą, todėl jokiais būdais jo negalima gerti, net ir skiedžiant vandeniu.
Kornelija Bajelytė
Visuomenės sveikatos departamentas
Sveikatos saugos skyrius
Vyriausioji specialistė