Menu Close

Kad šalčiai neužkluptų netikėtai

Esame primiršę rūsčias žiemas, tačiau kiekvienais metais vis dar pasitaiko keletas šaltų dienų, kai temperatūra nukrenta iki –20 ºC ar žemiau. Veikiamas šalčio organizmas greičiau praranda šilumą, nei ją pagamina, todėl gali sumažėti kūno temperatūra. Ši būklė vadinama hipotermija arba bendru kūno sušalimu. Šiurpulys ar drebulys yra pirmasis ženklas, kad kūnas praranda šilumą. Svarbu atminti tai, kad vidutinio stiprumo šaltis ir vėjas gali pakenkti labiau nei stiprus šaltis be vėjo, kadangi pučiant stipriam vėjui, šalčio poveikis sustiprėja ir žmogus jaučia daug žemesnę oro temperatūrą nei ji yra iš tikrųjų.

Per ilgas laikas praleistas šaltame ore turi neigiamą poveikį sveikatai, tačiau tai tikrai nereiškia, kad buvimą lauke žiemą reikia stipriai apriboti. Svarbu atkreipti dėmesį į keletą patarimų, kad spaudžiant šaltukui išvengtumėte sušalimo:

  • Be reikalo neikite iš namų esant žemai temperatūrai ar pučiant stipriam vėjui.
  • Tinkamai apsirenkite. Rinkitės vilnos, šilko drabužius, nes jie sulaiko daugiau kūno šilumos, venkite sintetinių drabužių. Avalynė, kaip ir drabužiai, turi būti laisva.
  • Neužsiimkite aktyvia veikla, kur arti nėra šiltų patalpų.
  • Esant stipriam vėjui, žemai temperatūrai lauke stenkitės būti kuo trumpiau.
  • Sočiai pavalgykite. Maistas turėtų būti kaloringesnis negu šiltuoju metų laiku, kad organizmas sugebėtų pagaminti daugiau energijos.
  • Dažnai gerkite arba valgykite ko nors karšto, tai padeda palaikyti kūno temperatūrą.
  • Negerkite alkoholio.
  • Neikite į lauką ką tik nusiprausę ar išsimaudę.

Kaip elgtis sušalus?

  • Kuo greičiau stenkitės patekti į šiltas patalpas.
  • Gerkite šiltų ir saldžių gėrimų.
  • Jei nušalo kojos, rankos, ausys, nosis, skruostai ar kt., galima šildyti nušalusią kūno dalį priglaudžiant prie šiltos kūno dalies, pvz., pažasties.
  • Jokiu būdu negalima trinti nušalusios vietos, šildyti karštame vandenyje ar prie karštų radiatorių.

Nušalusią kūno dalį atšildykite įmerkdami į kambario temperatūros vandenį arba dėkite kambario temperatūros tvarsčius. Jeigu neturite termometro, patikrinkite vandens temperatūrą paliesdami vandenį nesušalusia ranka ar alkūne – vanduo turėtų būti šiltas, ne karštas. Jei žmogus nušalo galūnes, nepamirškite nuimti žiedų ar laikrodžių, kadangi atšildamos galūnės tinsta ir papuošalus gali būti sunku numauti. Nesmarkiai nušalus, kai arti nėra šiltų patalpų, veidą, nosį, ausis galima šildyti delnais.

Primename, kad esant žemai temperatūrai ar pučiant stipriam vėjui į lauką reikia eiti pasiruošus, tačiau per ilgas laikas praleistas tokiame ore gali turėti neigiamą poveikį sveikatai, todėl nepamirškite būti atsargūs ir saugokite savo bei artimųjų sveikatą žiemos metu.

Be to, primename, kad sušalus susilpnėja organizmo atsparumas užkrečiamosioms ligoms (virusams), tai ypač aktualu šiuo metu. Todėl saugotis reikia, kad išvengtume gripo, COVID-19 ir kitų lengvai plintančių užkrečiamųjų ligų.

 

 

 

Kontaktai žiniasklaidai

Austina Vžesniauskaitė

Tel. 8 677 85573

El. p. austina.vzesniauskaite@nvsc.lt

Skip to content