Menu Close

Jubiliejinė 20-oji Europos judumo savaitė prasideda!

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad 2021 m. rugsėjo 16–22 d., kaip ir kasmet, visose Europos Sąjungos šalyse rengiama Europos judumo savaitė – didžiausia darnaus judumo kampanija pasaulyje. Ši Europos iniciatyva ragina didelius ir mažus miestus naudoti bei remti tvarias transporto priemones bei siūlyti žmonėms išbandyti alternatyvas automobiliams. Diena be automobilio, rugsėjo 22-oji, tradiciškai vainikuoja visą judumo savaitę. Jos metu iniciatyvoje dalyvaujantys miestai paskiria vieną ar kelias erdves, kuriomis visą dieną naudotis gali tik pėstieji, dviratininkai ir viešasis transportas.

Šių metų Europos judumo savaitė yra jubiliejinė – 20-oji. Jau du dešimtmečius ši visos Europos kampanija padeda remti vietos iniciatyvas siekiant miestų saugumo, ekologiškumo, įtraukumo ir prieinamumo. Nuo tūkstantmečio pradžios daugybė institucijų, įmonių, nevyriausybinių organizacijų, miestų ir miestelių prisijungė prie Europos judumo savaitės, kad padėtų gerinti miesto aplinką. Šios iniciatyvos pradžioje dalyvavo vos 15 Europos Sąjungos valstybių narių. Pirkti traukinio bilietus internetu buvo nauja, o išmanieji telefonai ar mobilusis internetas egzistavo tik drąsiausiose mūsų svajonėse. Dabar, praėjus 20 metų, galime keliauti po miestus naudodamiesi paslaugų judumo sprendimais arba rezervuoti taksi vienu mygtuko spustelėjimu išmaniojo telefono programėlėje. Galime važiuoti bendro naudojimo el. paspirtuku. Galime naršyti žemėlapį telefone, o muziką leisti per belaides ausines. Nors technologijos pakeitė visų mūsų gyvenimus judumo mieste požiūriu, taršos ir saugaus bei tvaraus judumo problemų vis dar turime.

2021 m. Europos judumo savaitės tema yra „Saugus ir sveikas tvariai judėdamas“. Šių metų tema pasirinkta minint sunkumus, kuriuos Europa, kaip ir visas pasaulis, patyrė per COVID-19 pandemiją. Ši beprecedentė sveikatos krizė Europai suteikia ir galimybių. Miestai ir miestų administracijos sukūrė daug kūrybiškų, operatyvių atsakų į pandemiją. Šiemet per Europos judumo savaitę bus švenčiamas miestų gebėjimas greitai atsigauti. Turime toliau skatinti pernykštes tendencijas, tokias kaip aktyvus judumas ir mažataršis arba netaršus judumas.

Nors COVID-19 pandemija transporto kompanijoms, miestų pareigūnams, regionų administracijoms ir privačioms įmonėms sukėlė daug iššūkių, registracijų į Europos judumo savaitę skaičius 2020 m. buvo antras pagal dydį per visą kampanijos istoriją. Iš viso iniciatyvoje dalyvavo beveik 3000 miestų iš 53 šalių. Šiemet taip pat tikimasi didelio aktyvumo ir kviečiama prisijungti prie 20-osios Europos judumo savaitės, kurios šūkis yra „Judėk tvariai. Išlik sveikas“. Žmonės raginami palaikyti fizinę ir psichologinę formą, tyrinėti savo miesto, regiono ar šalies grožį ir rinktis transportą, kuris nekenkia aplinkai ir žmonių sveikatai.

2021 m. rugsėjo 15 d. ryto duomenimis, dalyvauti 2021 m. Europos judumo savaitės kampanijoje jau užsiregistravo 2601 miestas iš 50 pasaulio valstybių. Šių metų Europos judumo savaitėje dalyvauja net 30 Lietuvos miestų ir miestelių.

Aplinkos ministerija, Europos judumo savaitės koordinatorė Lietuvoje, kaip ir kasmet kviečia jungtis prie Judumo savaitės, dalyvauti ir judėti tvariai. Kiekvienas kampanijoje dalyvaujantis miestas ar miestelis pats sprendžia, kokius renginius organizuos savo bendruomenei. Susipažinti su Lietuvos miestų bei miestelių siūlomomis veiklomis galima oficialiame 2021 m. Europos judumo savaitės puslapyje čia: 2021 m. Europos judumo savaitės „Saugus ir sveikas tvariai judėdamas“ renginiai Lietuvoje.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras prisideda prie jubiliejinės 20-osios 2021 m. Europos judumo savaitės iniciatyvos ir skatina išlikti aktyviais ir judant rinktis mažataršį arba visai netaršų judumą bei išlikti sveikiems!

 

Daugiau informacijos:

 

 

 

Aira Jasalinytė-Rakauskienė,

Aplinkos sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos specialistė,

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

Skip to content