Spalio mėnesį minima pasaulinė Psichikos sveikatos diena. Psichikos sveikata šiuo metu yra viena iš prioritetinių visuomenės sveikatos ugdymo krypčių. Mokslu įrodyta, kad stresą išgyvenančio žmogaus smegenys funkcionuoja tik 20–40 proc. pajėgumu. Darbą, kurį streso apimtas žmogus atlieka per 1 valandą, atsipalaidavęs žmogus gali atlikti per 10 minučių.
Spalio mėnesį visuomenės sveikatos specialistė Margarita Ruškienė ir žmogaus saugos dalyko mokytojas Vilmantas Jankauskas pravedė integruotas žmogaus saugos pamokas „Stresas ir jo įveikos būdai“ penktos, aštuntos ir pirmos gimnazinės klasės mokiniams. Pamokų metu buvo kalbama apie stresą įtakojančius veiksnius, patiriamo streso požymius, streso poveikį žmonių sveikatai. Didžiausias dėmesys buvo skiriams streso įveikos būdų analizei ir jų pasirinkimo galimybėms.
Penktokai turėjo galimybę praktiškai išbandyti įvairius streso įveikos būdus ir pasitikrinti ar tai jiems tinka. Kiekvienas mokinys išsitraukė po vieną streso įveikos būdą iš devyniolikos galimų ir juos išbandė. Vaikai bandė išpūsti savo pyktį į balionėlį, užpūsti įsivaiszduojamą žvakę, nupiešti savo pyktį, pasakojo linksmas istorijas, glostė minkštą žaislą ir pan. Pamoką baigėme valdomos vaizduotės relaksacija, kurią atlikome garindami apelsinų eterinį aliejų.
Vyresnių klasių mokiniai buvo skatinami tapti geriausiais savo paties draugais, būti švelniems patiems sau, iškilus stresinei situacijai, sustoti ir pajausti kojomis žemę, mokytis kvėpavimo pilvu pratimų, pirštų jogos, pasitelkti į pagalbą mėgstamą muziką, aromatus, fizinę veiklą, vandenį, „neužvalgyti“ streso nesveiku maistu, padėti sau pozityvia kūno kalba ir mintimis. Rekomenduojama nusistatyti tam tikrą laiką dienoje, kada leidžiame sau nerimauti ir užsirašyti visus kilusius problemų sprendimo variantus.
„Pakeisk savo mintis ir tu pakeisi savo pasaulį“ Norman Vincent Peale
Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Margarita Ruškienė