Menu Close

Gegužės 28-tąją minėsime Tarptautinę moterų sveikatos gerinimo dieną

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (toliau – ULAC) medikai, minėdami Tarptautinę moterų sveikatos gerinimo dieną, dar kartą nori atkreipti visuomenės dėmesį į žmogaus papilomos viruso infekciją (toliau – ŽPV), kuri gali sukelti gimdos kaklelio vėžį – tai ketvirtas pagal paplitimą moterų vėžys visame pasaulyje.

Viena iš efektyviausių gimdos kaklelio vėžio prevencijos priemonių – skiepai nuo ŽPV infekcijos. Vakcina gali užkirsti kelią daugeliui susirgimų gimdos kaklelio vėžiu, jei ji įskiepijama anksčiau nei mergaitė ar moteris susiduria su virusu – t.y. iki lytinių santykių pradžios. Visose ES ir EEE šalyse vakcinacija nuo žmogaus papilomos viruso infekcijos įtraukta į nacionalines skiepijimo programas.

Lietuvoje nuo ŽPV infekcijos 11 metų mergaitės pradėtos nemokamai skiepyti 2016 m. rugsėjo. Šiuo metu Lietuvoje pagal LR profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo žmogaus papilomos viruso infekcijos skiepijama „Cervarix“ vakcina, kuri apsaugo nuo 16 ir 18 žmogaus papilomos viruso tipų. Skiepijimo nuo ŽPV infekcijos kursą sudaro dvi vakcinos dozės, tarp kurių turi būti ne trumpesnė kaip 6 mėn. pertrauka. Skiepijant ŽPV vakcinomis, moterys yra apsaugomos daugiau kaip 90 proc. nuo ikivėžinių pažeidimų atsiradimų, o visų gimdos kaklelio vėžio atvejų galima išvengti iki 75 proc.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, 2020 m. skiepijimų aprėptys, skiepijant pirma ŽPV infekcijos vakcinos doze siekė – 76,1 proc., antra – 67,6 proc.

ULAC specialistai primena – ŽVP plinta:

Lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu.
ŽPV plinta tiek per heteroseksualius, tiek per homoseksualius santykius.
ŽPV galima užsikrėsti visų rūšių ne tik lytinių santykių metu, bet ir bet kokio kontakto su užsikrėtusio žmogaus lyties organais metu.
Infekuota ŽPV motina virusą gali perduoti vaikui gimdymo metu.
Kontaktiniu būdu per odą bei gleivinių mikrotraumas.

Dažnai ŽPV užsikrėtę asmenys neturi jokių simptomų, tačiau jie infekuoti – viruso nešiotojai, t.y. virusą gali perduoti kitiems. Galima užsikrėsti iš karto ne vienu, bet keliais ŽPV tipais. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, ŽPV paplitimas įvairiose šalyse skirtingas ir priklauso nuo jaunimo seksualinio debiuto, seksualinių partnerių skaičiaus ir kitų veiksnių. ŽPV paplitimas skirtingose amžiaus grupėse gali skirtis 10 kartų. Teigiama, kad lytiškai aktyvūs žmonės bent kartą savo gyvenime yra susidūrę su ŽPV. Tyrimų duomenimis, netrukus po seksualinio debiuto (po pirmųjų lytinių santykių) jau randama ŽPV infekcija lytiniuose takuose. Net ir tie asmenys, kurie turėjo tik vieną lytinį partnerį taip pat galėjo užsikrėsti ŽPV.

Dažniausiai užduodamus klausimus apie ŽVP, rasite čia;
Daugiau informacijos apie skiepus suaugusiems, vaikams, keliautojams… Rasite čia;

Kontaktinis asmuo:
Zigmantas Nagys
Švietimo ir komunikacijos skyrius
tel. (8 5) 230 0124, mob. tel. 8 684 33174,
el. paštas: zigmas.nagys@ulac.lt

Skip to content