Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad 2020 m. rugsėjo 16–22 d., kaip ir kasmet, visose Europos Sąjungos šalyse rengiama Europos judumo savaitė – didžiausia darnaus judumo kampanija pasaulyje. Ši Europos iniciatyva ragina didelius ir mažus miestus steigti bei remti tvarias transporto priemones bei siūlyti žmonėms išbandyti alternatyvas automobiliams. Diena be automobilio, rugsėjo 22-oji, tradiciškai vainikuoja visą judumo savaitę. Jos metu iniciatyvoje dalyvaujantys miestai paskiria vieną ar kelias erdves, kuriomis visą dieną naudotis gali tik pėstieji, dviratininkai ir viešasis transportas.
2020 m. tema –„Judumas be jokios taršos!“ atspindi ambicingą tikslą, kad iki 2050 m. žemynas neišskirtų anglies dioksido. Šia tema taip pat siekiama pabrėžti neteršiančio transporto prieinamumą ir skatinti kurti visus įtraukiančią sistemą. Nors tyrėjai nustatė, kad didžiuosiuose miestuose sumažėjo kelionių automobiliu ir prognozuojama, kad ateinančiais metais 50 procentų kelionių vyks viešuoju transportu, dviračiu arba pėsčiomis, naujausi Europos aplinkos agentūros (EAA) tyrimai patvirtina, kad transporto tarša ženkliai padidėjo palyginti su 1990 m. rodmenimis.
Todėl 2020 m. Europos judumo savaitė skatina žmones ir vietines institucijas imtis veiksmų, padėsiančių pasiekti ilgalaikį anglies dioksido neišskiriančio žemyno tikslą.
2019 m. 3126 miestai aktyviai dalyvavo Europos judumo savaitėje. 2020 m. rugsėjo 15 dienos ryto duomenimis, dalyvauti 2020 m. Europos judumo savaitės kampanijoje jau užsiregistravo 2564 miestai iš 49 pasaulio valstybių.
Šioje kampanijoje dalyvauja ir daugelis mūsų šalies savivaldybių. 2019 m. šios kampanijos renginius organizavo net 60 Lietuvos savivaldybių. Kiekviena kampanijoje dalyvaujanti savivaldybė pati sprendžia, kokius renginius organizuos savo bendruomenei. Tai gali būti interaktyvūs žaidimai, naujai įrengtų dviračių ir pėsčiųjų takų savivaldybėse žemėlapių pristatymai, žygiai pėsčiomis ar dviračiais, šiaurėtiškasis ėjimas, viešos diskusijos ir įvairios pamokėlės saugaus judumo temomis, automobilių išmetamų teršalų kontrolė ir t.t.
Aplinkos ministerija, Europos judumo savaitės koordinatorė Lietuvoje, kaip ir kasmet, taip ir šiais metais ketina apdovanoti judriausią savivaldybę, judriausią mokymo įstaigą, judriausią ikimokyklinio ugdymo įstaigą, judriausią įmonę, judriausią valstybės instituciją ir judriausią pilietį. Atsižvelgiant į situaciją pandemijos laikotarpiu, savivaldybės skatinamos veiklą rinktis laikantis visų rekomenduojamų ir privalomų sąlygų, reikalingų užtikrinti saugumą nuo koronaviruso plitimo ir renginius organizuoti atvirose viešose erdvėse.
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras prisideda prie Europos judumo savaitės iniciatyvos ir skatina atverti savo miestą vaikščiojantiems ir važinėjantiems dviračiu, atverti jį tikram gyvenimui ir judėti be jokios taršos!
Pranešimą parengė Aira Jasalinytė,
Aplinkos sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos specialistė
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras