Menu Close

Energijos stoka pavasarį, ką reikėtų žinoti

Su bundančia gamta, rodos, kiekvienas turėtume įgauti daugiau jėgų ir energijos, tačiau neretai įvyksta priešingai – dažnas jaučia suprastėjusią savijautą, nuovargį, mieguistumą ar nepaaiškinamą susierzinimą.

Hormonų veikla organizme žiemą susilpnėja, o tai lemia prastesnę savijautą. Dienoms sutrumpėjus matome mažiau dienos šviesos, dėl to organizmas gamina mažiau laimės hormono serotonino. Sumažėjus fiziniam aktyvumui, mažiau pagamina ir mus motyvuojančio hormono dopamino. Kita vertus, susilpnėjus vieniems hormonams, suaktyvėja kiti, pavyzdžiui, “streso hormonu” vadinamo kortizolio kiekis. Dėl to kai kurie žmonės jaučiasi mieguisti, nemotyvuoti, negyvybingi ir pavargę, o tai ypatingai pasireiškia žiemos sezono pabaigoje.

Gyvybingumo gali stigti dėl vitaminų rezervo trūkumo organizme. Pavyzdžiui, pagrindiniai pirminės energijos šaltiniai yra vitaminas D ir C. Vitaminas D gaunamas iš saulės, o vitaminas C – iš šviežių vaisių ir daržovių. Tačiau žiemą šių vitaminų organizmas gauna mažiau, todėl patartina papildomai vartoti vitaminus, pasikonsultuojant su šeimos gydytoju ar vaistininku.

Organizmui trūksta energijos – ką daryti?

  1. Valgykite nedideliais kiekiais, tačiau maistingus maisto produktus. Įsitikinkite, kad bent trečdalį jūsų mitybos sudaro šviežios daržovės ir vaisiai, kuriuose gausu vitamino C. Vitaminas B1 yra skirtas nervų ir kraujotakos sistemoms gerinti, tad šio vitamino rasite: pupelėse, riešutuose, sėklose, žuvyje, kiaulienoje, špinatuose, šparaguose ir grūduose.
  2. Gerkite vandens. Rekomenduojama vandens paros normos formulė: kūno svoris (kg) dauginamas iš 0,03 (30 ml) = X vandens litrų, kurie yra teorinė jūsų dienos norma. Vanduo valo toksinus ir skatina medžiagų apykaitą, o jo trūkumas – dehidratacija gali sukelti galvos skausmą ir nuovargį. Vanduo gali būti paprasčiausias ir efektyviausias nuovargio sprendimas.
  3. Stenkitės daugiau laiko praleisti gryname ore, nes net 15 minučių saulėje organizmą gali aprūpinti reikiamu vitamino D kiekiu. Aktyvus laisvalaikis ir vitaminas D padidina energijos lygį. Net ir tada, kai labai nesinori, priverskite save išeiti į lauką bent trumpam – nepastebėsite, kaip bevaikštant prabėgs visa valanda.

 

Erika Siminavičienė

visuomenės sveikatos specialsitė

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Skip to content