Menu Close

Atsakingas seksas

Rugsėjo 26 dieną kasmet minima pasaulinė kontracepcijos diena per kurią sveikatos priežiūros specialistai ragina „atsakingą seksą“ siekiant išvengti neplanuoto nėštumo bei lytiškai plintančių ligų (LPI). Būtent šią dieną 1968 metais Jungtinės tautos paskelbė teisę į kontracepciją bei šeimos planavimą. Tai padaryti buvo nuspręsta dėl visame pasaulyje per metus suskaičiuojamų 80 mln. neplanuoto nėštumo atvejų. Maždaug 58 proc. jų baigiasi abortais. Neplanuoti nėštumai dažniausiai būna dėl to, kad poros nesinaudoja kontracepcijos priemonėmis.

Naujausi duomenys rodo, kad pasaulyje, taip pat Lietuvoje, daugiausia nėštumų nutraukia 20-24 metų moterys. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, kasmet moterų sprendimu mūsų šalyje atliekama iki 5 tūkst. abortų. Nors šis skaičius nuolat mažėja būtina skatinti jaunuolius užsiimti saugiu seksu.

Taigi kaip užsiimti „atsakingu seksu“ ir išvengti neplanuoto nėštumo ar LPI?

  • Pirmiausia pasirinkite tinkamą (-us) partnerį (-ius). Paprastai kalbant kuo daugiau partnerių turi tuo didėja rizika užsikrėsti LPI. Žinoma, tai nereiškia, kad visą gyvenimą turi nugyventi su vienu partneriu. Tačiau renkantis sekso partnerį pagalvok kokios kontracepcijos priemonės jums tinka, pasitikrink dėl LPI ir paragink tai padaryti savo antrą pusę. Apie tai kalbėtis su vaikinu ar mergina neturėtų būti tabu. Priešingai, su savo partneriu turi jaustis patogiai ir tai neturi būti sunki tema pokalbiui!
  • Pasirink tinkamą kontracepciją. Šiuo metu egzistuoja begalės kontraceptinių priemonių (prezervatyvai, hormoninės tabletės, pleistrai, spiralės ir t. t.). Jų gausoje galima net pasimesti. Padėti apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo ar LPI tau gali konsultacijos apie kontracepciją su šeimos gydytoju, vaistininku bei paieškos internete. Patikimus ir mokslu grįstus faktus apie tai gali rasti sveikatostinklas.lt internetiniame puslapyje kontracepcijos skiltyje. Atlikus tokius namų darbus gali mėgautis seksu su apsaugos priemonėmis kurios tinka tau ir tavo partneriui.
  • Spontaniškas seksas gerai skamba tik filmuose. Realybė yra tokia: žmonės, apsvaigę nuo alkoholio ar narkotikų yra linkę prarasti kontrolę ir dažnu atveju pamiršta kontracepciją. Kadangi nesaugus seksas gali turėti rimtų pasekmių geriausia apie tai pagalvoti iš anksto. Be to moksliniai faktai kalba patys už save: apsvaigus nuo alkoholio ar kitų psichiką veikiančių medžiagų mažėja lytinis jautrumas. Ktais žodžiais tariant seksas yra mažiau malonus. Todėl lytinius santykius geriausia planuoti.

„Atsakingas seksas“ reiškia būti atsakingu ne tik už save, bet ir už sakso partnerį. Taigi naudok kontraceptines priemones ir mėgaukis seksu atsakingai!

 

 

Skip to content