Menu Close

Ar reikia kalbėti apie cukrinį diabetą garsiai?

Ar reikia kalbėti apie cukrinį diabetą garsiai?

Taip ‼️
Pasaulyje cukriniu diabetu (CD) serga apie 100 mln. žmonių, Europoje – apie 26 mln.
Lietuvoje registruota apie 54 000 sergančiųjų cukriniu diabetu, iš jų nuo insulino priklausomų apie 8 000, nepriklausomų apie 42 000, su tolerancijos gliukozei sutrikimu apie 4 000.
Lietuvoje yra apie 350 cukriniu diabetu sergančių vaikų.

Balandžio 28 d. susitikome su Plungės r. sav. sergančiųjų nervų – raumenų ligomis asociacijos nariais ir pakalbėjome apie cukrinio diabeto:

– tipus – skiriamos trys grupės: pirminis cukrinis diabetas, antrinis cukrinis diabetas ir tolerancijos gliukozei sutrikimas. Pirminis cukrinis diabetas būna nuo insulino priklausomas arba I tipo cukrinis diabetas, nuo insulino nepriklausomas, arba II tipo cukrinis diabetas ir gestacinis cukrinis diabetas;

– simptomus – reiškiasi priklausomai nuo cukrinio diabeto tipo. I tipo cukrinis diabetas yra palyginti ūmus, jam būdinga silpnumas, nuovargis, kūno masės mažėjimas, pagausėjęs šlapinimasis, troškulys, pykinimas, iš burnos sklindantis acetono kvapas. Ligai progresuojant ligonis netenka sąmonės – prasideda diabetinė koma. Negydomas ligonis gali mirti. II tipo cukrinio diabeto pradžia neryški, ilgą laiką nebūna jokių negalavimų, ligos simptomai (troškulys, dažnas šlapinimasis, odos niežulys) pasireiškia vėliau. Tinkamai negydant gali atsirasti ūminių (dažniausiai sergant I tipo cukriniu diabetu) ir lėtinių, vėlyvųjų komplikacijų. Viena sunkiausių ūminių komplikacijų – diabetinė koma, kuri ištinka, kai organizmui trūksta insulino, kai ligonis laiku nesusileidžia insulino, riebiai pavalgo, suserga kita sunkia liga ir dėl to sutrikus riebalų apykaitai kaupiasi nuodingi tarpiniai produktai – ketoninės medžiagos;

– pirmą pagalbą : hipoglikemija – sučiulpti ką nors saldaus, išgerti arbatos ar sulčių. Jei žmogus netenka sąmonės, kviesti greitąją pagalbą, sergantys cukralige žmonės su savimi privalo nešiotis diabetiko pasą arba specialią apyrankę. Atminkite, kad cukriniu diabetu sergančiam žmogui būdingas iš burnos sklindantis acetono, o ne alkoholio kvapas! Hiperglikemija – susileisti insulino.

Pagrindinis cukrinio diabeto gydymo principas – gera angliavandenių apykaitos sutrikimų kontrolė. Ji pasiekiama mokant sergantįjį diabetu gyventi su šia problema, derinant tris dalykus: tinkamą mitybą, pakankamą fizinį aktyvumą ir gydymą vaistais.

Skip to content