Kaip ir kasmet Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras gegužės – rugsėjo mėnesiais vykdė Plungės rajono savivaldybės maudymosi vietų vandens kokybės stebėseną, siekiant apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką, sumažinti maudymosi vietų taršą ir prisidėti prie jų vandens kokybės gerinimo. Maudymosi vietų vandens kokybės vertinimas atliekamas dviejų mikrobiologinių parametrų – žarninių enterokokų ir žarninių lazdelių (E. coli) – duomenų rinkiniu. Vandenyje taip pat buvo stebimos nuolaužos, plūduriuojančios medžiagos, dervos, stiklas, plastikas, guma ir kitos medžiagos (Lietuvos higienos HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus). Vandens kokybės tyrimai pradėti likus savaitei iki maudymosi sezono pradžios ir reguliariai buvo atliekami 1-2 kartus per mėnesį iki rugsėjo 9 d. 2024 m. stebimų maudyklų skaičius buvo dvidešimt viena. Maudyklų ir maudymosi vietų vandens ir smėlio kokybė buvo tiriama:
- Platelių ežero „Plokštinės“, „Beržynėlio“ ir „Ąžuolų“ salos stovyklavietėse;
- Platelių miestelio maudymosi vieta prie jachtklubo ir „Linelio“ maudymosi vietose;
- Beržoro ežero vietose (Gaso g. 12A ir Plungės g. 48A Beržoro k.);
- Platelių ežero vietose (Šventorkalnio g. 10 Plateliai ir Ž. Kalvarijos g. 58, Paežerės Rūdaičių k.);
- Alsėdžių I, Kulių III, Luknėnų k., Narvaišių k., Stanelių tvenkinys, Prūsalių I tvenkiniuose;
- Glaudžių užtvanka;
- Gandingos HE tvenkinyje (Babrungo g. 4 Kaušėnų k., V.Mačernio g. 67, Plungė, Gandingos g. 59, Plungė);
- Babrungo upė, prie buvusios pirties pastato (S. Neries skg.).
Maudyklų vandens ir paplūdimių smėlio stebėsena buvo vykdoma pagal suderintą Plungės rajono savivaldybės maudyklų vandens ir paplūdimių smėlio tyrimų kalendorių. Mikrobiologinius vandens, parazitologinius mėginių tyrimus atliko Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Klaipėdos skyrius.
Nuo 2018 m. gegužės 1 d., vadovaujantis naujos redakcijos higienos norma HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“, tiriama ir stebima ne tik maudyklų vandens, bet ir jų paplūdimių smėlio kokybė. Šį maudymosi sezoną buvo stebimas „Plokštinės“ stovyklavietės ir „Linelio“ maudymosi vietos smėlis. Iš šių vietų paimti 16 parazitologinių smėlio mėginių, visi atitiko Higienos normos reikalavimus.
Iš viso per maudymosi sezoną Plungės rajono savivaldybės maudyklose ir maudymosi vietose buvo paimta 129 mikrobiologiniai vandens mėginiai (iš jų 125 planuoti, 4 pakartotiniai viršiję Higienos normą reglamentuojančius rodiklius). 47 mikrobiologiniai vandens mėginiai paimti iš Platelių ežero „Plokštinės“, „Beržynėlio“ ir „Ąžuolų“ salos stovyklaviečių, Platelių miestelio maudymosi vietos prie jachtklubo ir „Linelio“ maudymosi vietų. Dviejuose paimtuose mėginiuose aptikta Higienos normą viršijančių žarninių lazdelių ir enterokokų skaičius (Platelių „Linelio“ ir „Plokštinės“ maudymosi vietose)
82 mikrobiologinių vandens tyrimų paimti iš Beržoro ežero vietų (Gaso g. 12A ir Plungės g. 48A Beržoro k.), Platelių ežero vietų (Šventorkalnio g. 10 Plateliai ir Ž. Kalvarijos g. 58, Paežerės Rūdaičių k.), Alsėdžių I, Kulių III, Luknėnų k., Narvaišių k., Stanelių tvenkinio, Prūsalių I tvenkinių, Glaudžių užtvankos, Gandingos HE tvenkinio (Babrungo g. 4 Kaušėnų k., V.Mačernio g. 67, Plungė, Gandingos g. 59, Plungė, Babrungo upės (prie buvusios pirties pastato S. Neries g. skg. Plungė). Dviejuose paimtuose vandens mėginiuose aptikta Higienos normą viršijančių žarninių lazdelių (E. coli) (Babrungo upė (prie buvusios pirties pastato S. Neries g., Plungės mieste). Lyginant su 2023 m. maudymosi sezonu, maudyklų vandens kokybė buvo geresnė.
Nuolaužų, plūduriuojančių medžiagų, dervų likučių, stiklo, plastiko, gumos ir kitų liekanų per maudymosi sezoną nebuvo pastebėta.
Rugsėjo 9 d., atlikus paskutinius šio maudymosi sezono vandens kokybės mikrobiologinius tyrimus, Plungės rajono maudyklų vandens kokybė atitiko Lietuvos higienos HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus. Rugpjūčio 29 d. atliktų parazitologinių tyrimų duomenimis, Plungės rajono Platelių ežero „Plokštinės“ stovyklavietės ir „Linelio“ maudymosi vietos, paplūdimių smėlio kokybė atitinka Lietuvos higienos HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus.
Kaip ir kasmet Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai prieš prasidedant maudymosi sezonui, bei jo metu, platino, dalino ir kitaip viešino plakatus ir informacinius lankstinukus „Kaip saugiai elgtis vandenyje“, „Būkite atsargūs prie vandens“, „Patikrink, paskambink, padėk“ . Taip pat, kaskart atliktų vandens mikrobiologinių tyrimų rezultatai buvo skelbiami ir viešinami maudymosi vietose, skelbimo lentose. Pasidomėti maudyklų vandens ir paplūdimių smėlio kokybe galima Plungės r. sav. visuomenės sveikatos biuro internetiniame puslapyje www.plungesvsb.lt, fb paskyroje Plunges Visuomenes Sveikatos Biuras, Plungės rajono savivaldybės internetiniame puslapyje www.plunge.lt, bei Higienos instituto svetainėje www.hi.lt .
Plungės rajono savivaldybės
Visuomenės sveikatos biuro informacija