Menu Close

Tuberkuliozė – sunki, tačiau išgydoma liga

Kiekvienais metais kovo 24-ąją dieną visoje planetoje minima Pasaulinė tuberkuliozės diena, skirta priminti apie šią pavojingą ligą. Tuberkuliozė yra viena seniausių ir sunkiausių ligų, paplitusių visame pasaulyje, nuo kurios nesame apsaugotas nė vienas, atkreipia dėmesį Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie SAM (NVSC).

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 2020 m. pasaulyje tuberkulioze susirgo 9,9 mln. žmonių. Nepaisant to, kad liga yra išvengiama ir išgydoma, kiekvienais metais nuo tuberkuliozės miršta 1,5 mln. žmonių.

2022 m. Pasaulinės tuberkuliozės dienos tema – „Prisidėk prie tuberkuliozės plitimo stabdymo. Išgelbėk gyvybes“ – siekiama atnaujinti žinias apie tuberkuliozės prevenciją tam, kad būtų sutelktas pakankamas dėmesys tuberkuliozės skaičiaus mažinimui bei ligos plitimo stabdymui. Tai ypač svarbu COVID-19 pandemijos kontekste, kuri kelia grėsmę pažangai kovojant su tuberkulioze ir siekiant užtikrinti lygias galimybes gauti profilaktines ir sveikatos priežiūros paslaugas.

Tuberkuliozė – tai infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija (Mycobacterium tuberculosis), plintanti per orą su dalelėmis ir pažeidžianti įvairius organus.

Ligos simptomai – silpnumas, prakaitavimas, apetito stoka, svorio kritimas, kosulys trunkantis 3 ar daugiau savaičių, atsikosėjimas skrepliais ar krauju, krūtinės skausmas, šaltkrėtis, karščiavimas (ligos pradžioje – apie 37,5 °C temperatūra).

Pagrindinis infekcijos šaltinis – žmogus, sergantis atvira plaučių tuberkuliozės forma. Ligos sukėlėjai plinta per orą – kalbant, kosint ar čiaudint. Šalia esantys žmonės gali įkvėpti šių bakterijų ir užsikrėsti, nes tuberkuliozės mikobakterijoms plisti nereikia ypatingų sąlygų. Ligos sukėlėjai yra labai atsparūs nepalankiems aplinkos veiksniams. Tikimybė užsikrėsti didėja būnant blogai vėdinamose patalpose, susibūrimų vietose.

Pagrindiniai tuberkuliozės rizikos veiksniai: artimas ir ilgalaikis kontaktas su sergančiu atvira plaučių TB, persirgta TB, silpna imuninė sistema, dažnai pasikartojantys kvėpavimo takų ir plaučių uždegimai, cukrinis diabetas, stresas, prasta mityba, piktnaudžiavimas alkoholiu bei narkotikais. Užsikrėtęs TB sukėlėju asmuo gali ir nesusirgti (suserga apie 10 proc. infekuotų žmonių) – tai priklauso nuo asmens imuninio atsparumo. Užsikrėtus, tačiau nesusirgus, nepasireiškia jokie klinikiniai simptomai, taip pat neišskiriamas TB sukėlėjas ir neužkrečiami aplinkiniai.

Tuberkuliozės plitimą Lietuvoje lemia šios pagrindinės priežastys: socialinės (nedarbas, skurdas, alkoholio, narkotikų vartojimas ir kt.), psichologinės (dalies sergančiųjų nesuvokimas šios ligos sukeliamų sveikatos sutrikimų sunkumo, nenoras gydytis ir baigti gydymo kursą, gydymo režimo pažeidimai), organizacinės (pacientai neturi lėšų pasiekti gydymo įstaigas ir pan.).

Pagrindinė tuberkuliozės profilaktikos priemonė – skiepijimai BCG vakcina, kuri apsaugo mažus vaikus nuo itin sunkių tuberkuliozės formų. Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių Lietuvoje nuo tuberkuliozės skiepijami naujagimiai 2–3 dieną po gimimo.

Tuberkuliozės atvejų išaiškinimo būdai:

Jei žmogus susirgo atvira plaučių tuberkulioze (ligos pradžia), net ir pradėjus gydymą, ligonis yra pavojingas aplinkiniams (kol tuberkuliozės bakterijų randama skrepliuose) ir yra gydomas ligoninėje specializuotame skyriuje. Šeimos nariams bei kitiems artimai bendravusiems (pvz.: draugams, bendradarbiams, klasės draugams ir kt.) su sergančiuoju, privalu pasitikrinti sveikatą. Suaugusieji tiriami rentgenologiškai (krūtinės ląstos rentgenograma), o vaikams atliekamas tuberkulino mėginys. Pažymėtina, kad kasmet tuberkulino mėginiai atliekami visiems 7 metų amžiaus ir tam tikrų rizikos grupių vaikams (bendraujantiems su sergančiais tuberkulioze šeimoje ar kolektyve, lėtiniams ligoniams ir kt.). Visais šiais atvejais reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Tuberkuliozės gydymas turi būti nepertraukiamas, visą gydymo laikotarpį tiesiogiai stebimas medicinos personalo. Tuberkuliozės  gydymas  susideda  iš  dviejų  etapų: stacionarinio  ir  ambulatorinio gydymo. Stacionare dažniausiai skiriamas intensyvus gydymas vaistais.

Daugeliu atvejų tuberkuliozė yra išgydoma, ypač jeigu gydymas pradedamas anksti ir baigiamas visas vaistų kursas. Kuo anksčiau bus pradėtas gydymas, tuo mažesnė tikimybė susirgti sunkesne forma ar užkrėsti kitus.

Platesnę informaciją apie Pasaulinę tuberkuliozės dieną skaitykite PSO interneto svetainėje čia

 

NVSC informacija

Skip to content