Menu Close

Traumos žiemą neaplenkia ir vaikų

Šių metų žiema su sniegu ir šaltuku prasidėjo nuo pat pirmos kalendorinės žiemos dienos. Žiema vaikams labai smagus ir malonus metų laikas, kai galima linkmai čiužti nuo kalniuko, žaisti sniego karą ir daryti sniego angelus. Tačiau žiema atneša ne tik džiaugsmą, bet ir pavojus, bei vaikų traumas. Pagrindinės traumos žiemos metu:

  • Lūžiai
  • Nušalimai
  • Sumušimai
  • Nuskendimai
  • Nudegimai

Norint linksmai ir smagiai leisti laiką su rogutėmis, reikėtų atsakingai pasirinkti čiuožinėjimui skirtą vietą bei inventorių. Rekomenduojama čiuožinėti vietose, kur nėra automobilių eismo, užšąlusių vandens telkinių. Nepamiršti dėvėti šalmą, nes galima atsitrenkti į kitą pramogautoją ar medį, esantį netoliese. Svarbiausia saugoti savo ir kitų sveikatą.

Jei lauke šalta ir pučia stiprus vėjas, svarbiausia šiltai ir patogiai apsirengti. Reiktų nešioti ausis dengiančią kepurę, ryšėti šaliką, mūvėti pirštines (geriausia – kumštines). Labai svarbu gerai apsaugoti tas vietas, kurios jau kažkada buvo nušalusios. Viršutinis drabužių sluoksnis turėtų būti neperpučiamas. Jei drabužiai sušlampa, juos būtina kuo greičiau pasikeisti, nes drėgni drabužiai labai greitai atšaldo kūną. Avalynė, kaip ir drabužiai, turi būti laisva ir jokiu būdu nespausti.

Gydytoja atkreipia dėmesį, kad sumažinti įvairių traumų riziką padeda paprasčiausias atsargumas. Jei tenka eiti slidžiu, nepabarstytu paviršiumi, svarbu neskubėti, judėti lėtai, mažais žingsneliais, net šiek tik sulenkus kojas. Taip pat nepatariama kišenėse laikyti rankų. Šios padeda išlaikyti pusiausvyrą ir lemiamą akimirką gali apsaugoti nuo griuvimo.

Naujųjų naktį dėl neatsargaus elgesio su fejerverkais bei šaltosiomis ugnelėmis dažniausiai patiriami įvairių kūno dalių nudegimai, akių pažeidimai, plaštakų sužalojimai ar netgi netenkama pirštų. Dažniausios priežastys, nulemiančios traumas, yra kelios: nurodytų saugumo reikalavimų nesilaikymas, pasirinktas netinkamas stebėjimo atstumas ir pan.  Neleiskite vaikams savarankiškai leisti fejerverkų. Jei visgi patyrėte traumą, kurią sukėlė fejerverko sprogimas, reikia nedelsiant suteikti pirmąją pagalbą. Žaizdą plaukite šaltu vandeniu, dėkite šaltą kompresą ir vykite į skubios pagalbos skyrių, jokiu būdu neužsiimkite savigyda.

Būkite sąmoningi ir atsakingi, saugokite savo ir artimųjų sveikatą.

 

Visuomenės sveikatos specialistė

Erika Siminavičienė

Skip to content