Menu Close

Šventes sutikite be alkoholinių gėrimų

2019 metais Lietuva pateko į daugiausia alkoholio vartojimą sumažinusių šalių penketuką. Nuo 2015 iki 2019 metų vienam 15 m. ir vyresniam Lietuvos gyventojui tenkančio gryno alkoholio kiekį pavyko sumažinti net 17 proc., iki 12,8 litro. 2022-aisiais rodiklis nukrito iki 11,2 litro, kaip praneša Valstybės duomenų agentūra.

Anot laikinosios Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento vadovės Gražinos Belian, tai lėmė šioje srityje subalansuota politika, gyventojų sąmoningumo didėjimas, jaunimo švietimas ir prevencinė veikla.

Alkoholis yra psichoaktyvi medžiaga, turinti priklausomybę sukeliančių savybių. Alkoholiniai gėrimai plačiai vartojami jau daugelį šimtmečių, o to priežasčių yra ne viena. Vieni žmonės vartoja alkoholinius gėrimus norėdami numalšinti neigiamas emocijas, o kiti, priešingai, – siekdami sustiprinti teigiamas. Treti alkoholį įsivaizduoja tarsi įrankį, padėsiantį sustiprinti pasitikėjimą savimi, įgyti drąsos ir atsipalaiduoti.

Pasak Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento vadovės, visiško psichotropinės medžiagos vartojimo atsisakymo proceso trukmė ir eiga priklauso nuo kiekvieno žmogaus individualiai ir nuo jo turimo noro priimti pokytį.

Skirtingas emocijų bei kylančių ar esamų problemų suvokimas tiesiogiai veikia mūsų psichiką, todėl pasakyti, kaip seksis žmogui atsisakyti alkoholio, yra kone neįmanoma. Vieniems tai padaryti pasiseka greičiau, kitiems prireikia daugiau laiko. Ieškantieji pagalbos gali kreiptis į psichologus ar priklausomybių konsultantus, ieškantieji bendruomeniškos pagalbos – įstoti į anoniminių alkoholikų (AA) bendriją.

Alkoholio vartojimas, anot PSO, gali tapti kepenų pažeidimų, kepenų cirozės, širdies ir kraujagyslių, kasos ligų bei įvairių organų sistemų onkologinių susirgimų priežastimi.

Higienos instituto duomenimis, 2022 m. Lietuvoje dėl tiesiogiai su alkoholio vartojimu susijusių ligų mirė 651 asmenys, 158 asmenys mirė dėl atsitiktinio apsinuodijimo alkoholiu. Pastebima, kad nors 2022 m. bendras alkoholio vartojimo sukeltų mirčių skaičius sumažėjo, bet, lyginant su 2021 m., padaugėjo mirčių dėl apsinuodijimų alkoholiu (2021 m. – 165 atvejai, 2022 m. – 178 atvejai).  Nevartojant alkoholio, ne tik sumažėja rizika susirgti minėtomis ligomis, tačiau mažėja rizika atsirasti smurtui šeimoje, gerėja miego kokybė, žmogaus emocinė ir psichologinė sveikata tampa geresnė – žmogus jaučiasi tvirtai savimi, gali puoselėti socialinius santykius su visuomene.

            Šventiniu periodu didelė dalis žmonių atsipalaiduoja vartodami alkoholį. Neretai alkoholis vartojamas daugiau kaip vieną dieną. Siekiant išlaikyti sveikatą, svarbu atidžiai stebėti alkoholio suvartojimą. Jei vis tik priėmėte sprendimą vartoti alkoholį – rinkitės silpnesnius alkoholinius gėrimus, nemaišykite skirtingų alkoholinių gėrimų tarpusavyje, pasidomėkite, kiek alkoholio vienetų rekomenduojama suvartoti per dieną pagal jūsų amžių, lytį, kūno sudėjimą. O dar geriau – būkite pavyzdys ir šventes sutikite be alkoholinių gėrimų.

 

 

Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

Visuomenės sveikatos specialistė

vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą                                          Ilona Pocienė

 

Skip to content