Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NVSC) Telšių departamento Plungės skyrius informuoja, kad sergamumas gripu ir peršalimo ligomis 8- ąją šių metų savaitę šiek tiek mažėjo.
8-ąją šių metų savaitę (vasario 17–23 dienomis) peršalimo ligomis susirgo 252 (7- ąją š. m. sav. – 261) Plungės r. savivaldybės ir 40 (7-ąją š. m. sav. – 34) Rietavo savivaldybės gyventojų, iš jų Plungės r. savivaldybėje 136 (7-ąją š. m. sav. – 165) vaikai, Rietavo savivaldybėje – 23 (7-ąją š. m. sav.-14) vaikai. Gripas diagnozuotas 20 (7-ąją š. m. sav. – 26) vaikų ir 34 (7-ąją š. m. sav. -38) suaugusiems asmenims Plungės r. savivaldybėje. Rietavo savivaldybėje gripo 8-ąją šių metų savaitę neregistruota (7-ąją š. m. sav. -1 susirgimas). Sergamumo rodiklis gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis siekė 76,20 atvejo 10 tūkst. gyventojų per savaitę Plungės r. savivaldybėje ir 54,73 Rietavo savivaldybėje.7 -ąją š. m. sav. sergamumo rodiklis Plungės r. sav. buvo 78,92 , Rietavo sav. 46,52.
Sergamumas gali būti laikomas epideminiu, kai sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis yra ne mažesnis kaip 100 atvejų 10 tūkst. gyventojų per savaitę, o klinikinių gripo atvejų skaičius sudaro apie 30 proc. visų registruotų gripo ir ŪVKTI atvejų.
Gripo virusas plinta oro lašeliniu būdu. Gripas yra ūmi gripo viruso sukeliama kvėpavimo takų infekcija, pavojinga dėl sukeliamų komplikacijų. Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra, sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas. Tuo metu ŪVKTI liga prasideda palaipsniui, būdingas nežymus karščiavimas, sloga, lengvas gerklės skausmas, bendras silpnumas, nuovargis. Čiaudint ar kosint susidarantys lašeliai patenka ant viršutinių kvėpavimo takų gleivinės. Užkratas taip pat gali būti perduodamas per kontaktą su kvėpavimo takų išskyromis (pvz., liečiant daiktus arba paviršius, kuriuose yra virusas, ir po to liečiant savo akis, nosį ar burną).
Telšių departamento Plungės skyriaus specialistai primena:
- efektyviausia gripo profilaktikos priemonė, apsauganti nuo šios ligos sukeliamų komplikacijų, yra skiepai.
- pajutus pirmuosius peršalimo ligos ar į gripą panašius simptomus (karščiavimas, sloga, kosulys, gerklės, galvos, raumenų skausmai, silpnumas, viduriavimas, vėmimas) būtina pasilikti namuose (nevykti į darbą, neleisti vaikų į ugdymo įstaigas);
- saugotis peršalimo bei vengti kontakto su sergančiaisiais asmenimis (nuo sergančiojo laikytis 1 m atstumu);
- kuo dažniau vėdinti ir valyti patalpas drėgnu būdu, ypač jei jose gyvena ar dirba daug žmonių;
- tinkamai ir dažnai plauti rankas – po tekančiu vandeniu, su muilu, ne trumpiau kaip 20-30 sekundžių;
- stengtis neliesti akių, nosies ir burnos, ypač neplautomis rankomis;
- laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo rekomendacijų – prisidengti nosį ir burną vienkartine nosinaite, nosinaitę nedelsiant išmesti bei nusiplauti rankas.
Kontaktai žiniasklaidai
Vida Zaborienė
Tel. 8 448 71 420
El. p. vida zaboriene@nvsc.lt
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos Apsaugos Ministerijos Telšių departamento Plungės skyriaus informacija