Menu Close

Prieššventinę savaitę sergamumas nežymiai pamažėjo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) duomenimis, praėjusią, prieššventinę, savaitę (51 metų savaitę) sergamumas gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) Lietuvoje nežymiai sumažėjo – bendras sergamumo rodiklis buvo 1787,6 atvejo 100 tūkst. Lietuvos gyventojų. Ankstesnę savaitę šis rodiklis buvo pasiekęs 1843,5 atv. 100 tūkst. gyventojų. Mažiausias sergamumas užfiksuotas Utenos apskrityje, didžiausias – Kauno apskrityje.

Gripo atvejų skaičius lyginant su ankstesne savaite padidėjo, o ŪVKTI  ir COVID-19 ligos atvejų registruota mažiau. Dėl gripo į ligonines paguldyti 235 asmenys, iš jų daugiau nei pusė (162) – vaikai (iki 17 m.). Intensyviosios terapijos skyriuose buvo gydoma 13 asmenų, iš kurių 5 priklauso  2–17 m. amžiaus grupei. Užregistruoti du mirties nuo gripo atvejai (iš viso šį sezoną – keturi).

Praėjusią savaitę pamažėjo savivaldybių, kuriose sergamumo  lygis viršija epideminį, – praėjusią savaitę tokių buvo 28, ankstesnę savaitę – 32.

Didžiausi sergamumo rodikliai užfiksuoti Kazlų Rūdos savivaldybėje (3609,55 atv. 100 tūkst. gyventojų), Kėdainių rajone (2932,17 atv. 100 tūkst. gyventojų), Jonavos rajone (2889,77 atv. 100 tūkst. gyventojų), Panevėžio mieste (2732,88 atv. 100 tūkst. gyventojų), Marijampolės savivaldybėje (2694,82 atv. 100 tūkst. gyventojų).

Primename, kad detalius Lietuvos apskričių ir savivaldybių sergamumo duomenis rasite adresu ČIA.

Sergamumo gripu, ŪVKTI ir COVID-19 liga duomenys apskrityse

Kaip minėta ankstesnėse sergamumo apžvalgose, šį sezoną sergamumas gripu ir ŪVKTI ėmė kilti anksčiau, lyginant su kitais gripo sezonais. Šiuo metu matome sergamumo kreivės kritimą žemyn.

Sergamumas gripu ir ŪVKTI Lietuvoje gripo sezonų metu nuo 2017 m.


Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis, 50-ąją metų savaitę ŪVKTI simptomus jaučiantiems pacientams iš viso buvo paimti 972 ėminiai, iš kurių 424-uose ėminiuose buvo aptiktas A tipo gripo virusas (26-iuose – A(H1), 23-uose – A(H3) ir 374 mėginiai netipuoti), 1-ame mėginyje aptiktas B tipo gripo virusas, 174-uose –  respiracinis sincitinis virusas (RSV).

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis, Europoje 50-ą metų savaitę iš 80730 mėginių, paimtų gripo virusui nustatyti, 15006 buvo teigiami: 94 proc. teigiamų mėginių nustatytas A tipo gripo virusas (iš jų 64 proc. – A(H1); 36 proc. – A(H3), 6 proc. – B tipo gripo virusas.

Europos savaitiniai duomenys apie nustatytus gripo viruso tipus 2022–2023 m. sezonu


Informacija pasiekiama adresu https://flunewseurope.org/VirusCharacteristics

Saugokime save ir kitus
Primename, kad efektyviausia apsauga nuo gripo yra skiepai. Atkreipiame dėmesį, kad net 3 iš nuo gripo mirusių asmenų priklausė rizikos grupėms, tačiau nebuvo skiepyti. Rekomenduojama nedelsti ir dėl skiepų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Kad nesusirgtume, gripo sezono metu taip pat rekomenduojama:
•    laikytis rankų higienos: kuo dažniau plauti rankas, ypač slaugant ligonį, prieš valgį ar palietus galimai užkrėstą daiktą;
•    dažnai vėdinti bei drėgnu būdu valyti patalpas (tiek gyvenamąsias, tiek visuomenines);
•    dėvėti medicininę kaukę, slaugant ligonį ar būnant viešose uždarose  patalpose, pavyzdžiui,  paslaugų teikimo vietose, renginiuose, maldos namuose, viešajame transporte ir kitose uždarose vietose, kurios prastai vėdinamos, taip pat kuriose yra daug žmonių. Primename, kad veido apsaugos priemones privaloma dėvėti asmens sveikatos priežiūros įstaigose.

Susirgusiems rekomenduojama:  

•    kreiptis į šeimos gydytoją ir laikytis jo rekomendacijų  neleisti vaikų į ugdymo įstaigas, esant galimybei dirbti nuotoliniu būdu ir nesilankyti žmonių susibūrimo vietose;
•    kosint ir čiaudint užsidengti burną ir nosį vienkartine nosine arba rankove (geriausiai alkūnės linkyje). Jei prisidengėte burną ir nosį delnu, tuojau pat nusiplaukite rankas;
•    bendraujant su kartu gyvenančiais asmenimis, dėvėti medicininę kaukę.

Kontaktai žiniasklaidai
https://nvsc.lrv.lt/lt/struktura-ir-kontaktai/kontaktai-ziniasklaidai

Skip to content