Menu Close

Pirmas vizitas pas psichologą: ko tikėtis ir kaip pasiruošti?

Normalu, kad prieš pradedant terapiją jaučiatės šiek tiek nervingi, ypač jei niekada anksčiau nebuvote pas psichologą. Ką nors darydami pirmą kartą, dažnai jaučiame nerimą, baiminamės, tačiau tikrai nėra ko jaudintis pradedant terapiją, tai tik įrodymas, koks esate motyvuotas ir pasiryžęs spręsti iškilusius sunkumus ar geriau pažinti save.

Žmonės nusprendžia lankytis pas specialistą dėl įvairių priežasčių. Kai kurie žmonės kreipiasi į psichologą ar psichoterapeutą, nes ieško pagalbos dėl tam tikrų psichikos sveikatos problemų, pvz., nerimo ar depresijos, arba dėl to, kad turi problemų tarpasmeniniuose santykiuose ar tam tikrų gyvenimo iššūkių su kuriais susidoroti vieniems sudėtinga.

Kai kurie žmonės kreipiasi todėl, kad nori sustiprinti pasitikėjimą savimi, tapti ryžtingesni arba nori geriau suprasti ir pažinti save. Apibendrinant, nėra „netinkamo“ laiko eiti į terapiją. Nesvarbu, ar kreipiatės, nes blogai jaučiatės, ar tiesiog smalsu, ką gali pasiūlyti terapija, visada yra tinkamas laikas pradėti.

 

Ką pasakyti per pirmąjį terapijos seansą? 

 

Visų pirma, terapija yra erdvė, kurioje galite jaustis saugiai ir kalbėti apie tai, kas jus neramina. Tai vieta, kur galima kalbėti apie sunkius jausmus ir mintis, apie kuriuos galbūt bijote pasidalinti su jums artimais žmonėmis. Svarbiausia konsultacijos metu – netylėkite, dalinkitės savo mintimis. Konsultacijos – tai grupinis darbas (jūsų ir psichologo). Jei jūs aktyviai nedalyvausite, jūsų susitikimai su psichologu neturės prasmės. Štai keli patarimai, padėsiantys drąsiau jaustis pirmojo susitikimo metu:

  • Būkite atviras. Psichologai žino, kokių klausimų klausti, tačiau minčių jie neskaito, todėl Jūs, norėdamas geresnių rezultatų, atsakinėkite nuoširdžiai ir atvirai.
  • Pasiruoškite. Dar prieš susitikimą, pagalvokite, kaip jaučiatės dėl savo problemos, ką norite papasakoti specialistui. Galite užsirašyti, kas jus neramina – sudarykite sąrašą ir perskaitykite jį garsiai. Girdėdamas save įvardijant problemą, jums bus lengviau ją nupasakoti psichologui.
  • Kuo geriau suprasite kaip dirba psichologas, tuo geriau jausitės pats. Nebijokite užduoti klausimų, kaip atrodys konsultacijų procesas, jei ko nors nesuprantate, paprašykite, kad jums paaiškintų.
  • Būkite nuoširdus. Pirmojo susitikimo metu kamuos įvairios mintys ir jausmai. Įsiklausykite į jas ir pasidalinkite,  kaip jaučiatės su psichologu.

Psichologo konsultacija nėra lengvas ir greitas būdas susidoroti su problemomis, tai ilgalaikis procesas, kurio metu svarbu išsikelkite realų tikslą. Nepamirškite, kad stengtis turite ir jūs, tai sustiprins jūsų su psichologu ryšį ir padės pasiekti išsikeltą konsultacijų tikslą.

 

Kokių klausimų galite tikėtis iš psichologo?

 

Dėl ko kreipiatės į psichologą? Dažniausiai kreipimąsi į specialistą paskatina tam tikra konkreti problema ar situacija. Psichologui svarbu sužinoti ir suprasti jus kamuojančius sunkumus, kad galėtų ieškoti gilesnių probleminių vietų.

Praeities ir dabarties įvykiai. Psichologas taip pat domėsis jūsų praeityje įvykusiais įvykiais ir užduos daug klausimų apie jūsų gyvenimą. Galite sulaukti klausimų apie jūsų vaikystę, apie santykius su šeima, kadangi tai svarbūs aspektai turintys įtakos jūsų asmenybei ir jos formavimuisi.

Kokius simptomus jaučiate? Net ir žinodamas priežastį, dėl ko kreipėtės psichologo pagalbos, specialistas norės sužinoti, ar patiriate dar kokius nors simptomus, susijusius su jūsų problema. Galbūt ta problema kelia sunkumus tam tikrose gyvenimo srityse?

Psichologas pasitelks šią informaciją, kad geriau suprastų jus ir jūsų problemą. Kartais diagnozę galima nustatyti jau po pirmojo susitikimo, o retkarčiais prireikia dar kelių.

Nemokama pagalba

Jeigu pastebite, jog išgyvenate emocinius sunkumus ir susiduriate su gyvenimą užklupusiais iššūkiais, kviečiame pasinaudoti nemokamomis psichologo paslaugomis. Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure teikiamos nemokamos psichologinės konsultacijos 14-29 metų amžiaus Plungės rajono jaunimui. Iš viso vienam asmeniui gali būti suteiktos 8-10 nemokamų psichologo konsultacijų. Konsultacijos teikiamos darbo dienomis gyvai arba nuotoliniu būdu, susitarus tinkamą laiką ir konsultacijos tipą.

Jei norite užsiregistruoti, užpildykite registracijos formą: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfoMMPTpd7_7ukvdACRxMIxl5QFcRJ5pp9Lt_XrzdWAQkbpCA/viewform?usp=sf_link

Jei turite klausimų užduokite juos el.paštu: psichologe@plungesvsb.lt arba skambinkite telefonu: +37063801077.

 

Parengė: Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro psichologė

Skip to content