Menu Close

Pasaulinę dieną žuvusiesiems keliuose atminti – akcija „Neužgesk“

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad kasmet trečiąjį lapkričio sekmadienį minima Pasaulinė diena žuvusiesiems eismo įvykiuose atminti. 2020 metais ji minima lapkričio 15 d.

2005 m. Jungtinės Tautos ir Pasaulio sveikatos organizacija, siekdamos atkreipti dėmesį į kasdien eismo įvykiuose nukenčiančius žmones, priėmė rezoliuciją, kuria kreiptasi į šalių vyriausybes, kad kiekvienais metais lapkričio trečiasis sekmadienis būtų skirtas žuvusiesiems eismo įvykiuose paminėti. Nuo 2005 metų Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, ši diena minima kasmet. Ji skiriama atminti milijonus žuvusiųjų bei nukentėjusiųjų pasaulio keliuose, palaikyti jų artimuosius, šeimas, draugus ir bendruomenes. Tai diena, kai galime išreikšti dėkingumą įvykio metu pagalbą teikiančioms tarnyboms, nešančioms didžiulę kasdienę šios nelaimės naštą, bei prisiminti kainą, kurią sumoka nukentėjusios šeimos, bendruomenės ir valstybės, ir kartu ieškoti būdų, kaip ateityje išvengti mirčių ir sužalojimų keliuose.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, dėl eismo įvykių keliuose pasaulyje kasmet žūsta apie 1,35 mln. žmonių, daugiau nei 90 proc. mirtinų eismo įvykių įvyksta žemo ir vidutinio išsivystymo lygio šalyse ir šie įvykiai yra pagrindinė 5–29 metų amžiaus vaikų ir jaunų žmonių mirties priežastis. PSO Europos regione kasmet dėl kelių eismo įvykių prarandama daugiau nei 800 tūkst. gyvybių, kasdien žūsta vidutiniškai 221 žmogus, tūkstančiai sužalojami ar tampa neįgaliais. Didžiausią žuvusiųjų eismo dalyvių dalį (per 40 proc.) sudaro pėstieji (25 proc.), dviratininkai (5 proc.) ir motociklininkai (11 proc.). Jei ir toliau išliks tokios tendencijos, pasaulyje prognozuojama 500 mln. mirčių ir sužalojimų dėl kelių eismo įvykių nuo 2020 iki 2030 m.

Deja, netekčių keliuose neišvengiama ir Lietuvoje, 2019 metais keliuose žuvo 186 žmonės. Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, šiais metais per dešimt mėnesių Lietuvoje įvyko 2 572 eismo įvykiai, kuriuose sužeisti 2 975 žmonės, žuvo 135. Pagal žuvusiųjų eismo dalyvių kategorijas (2020 m. sausio–rugsėjo mėn.) Lietuvoje didžiausią dalį sudarė automobilių vairuotojai (30 proc.), keleiviai (25 proc.) bei pėstieji (23 proc.). Viena pagrindinių įvardijamų eismo įvykių priežasčių – žmogiškasis veiksnys – daugelio eismo dalyvių Kelių eismo taisyklių nepaisymas, sąmoningumo ir atsakomybės stoka.

VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcija ir Lietuvos kelių policijos tarnyba šių metų lapkričio 15 d. taip pat kviečia paminėti Pasaulinę dieną žuvusiesiems eismo įvykiuose atminti, organizuoja akciją „Neužgesk“  ir nori atkreipti visuomenės dėmesį į kiekvieno asmeninę atsakomybę už savo elgesį kelyje siekiant išvengti beprasmių aukų.

 

Parengė

Aida Laukaitienė,

Sveikatos mokymo skyriaus visuomenės sveikatos specialistė,

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

 

Video skirtas Pasaulinei dienai žuvusiesiems keliuose atminti

Plakatas

 

Daugiau informacijos:

1. Pasaulinės dienos, skirtos kelių eismo įvykių aukoms atminti, interneto svetainė.

2. Jungtinių Tautų Organizacijos interneto svetainė.

3. Lietuvos kelių policijos tarnybos interneto svetainė. Eismo įvykių Lietuvoje statistika.

4. Pasaulio sveikatos organizacijos leidinys „Pasaulinė saugaus eismo keliuose ataskaita“.

5. VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos interneto svetainė, akcija „Neužgesk“.

Skip to content